M. Ö. II. binyıl'da Doğu Anadolu boyalı seramik kültürü ve çevre bölgelerle ilişkileri
Painted ceramic culture of East Anatolia region in II. millennium BC. and relationships it with the neighbors regions
- Tez No: 355789
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ KULAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tezde Doğu Anadolu, Kuzeybatı ve Kuzey Merkezi İran, Nahçıvan, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan yaygınlaşan boya bezemeli seramik incelenmiştir. Söz konusu seramik, M. Ö. III. Binyıl'ın sonları ve M. Ö. II. Binyıl'da yukarıda adı geçen bölgelerde yaygınlaşmıştır. Bu bölgeler genelde dağlık iklimine sahipler ve buradaki çoğu yerleşimler mezarlıklardan oluşmaktadır. Ancak daha güney bölgelerde özellikle Urmiye ve Aras kıyıları, daha sıcak hava koşullarına sahipler. Bu bölgelerde yerleşim yerlerine de sıkça rastlanır. Bu seramik geleneğinin kronolojisi tam olarak belirlenmemiştir. Ancak“Kura-Aras”ve“Erken Demir Devri”kültürleri arasındaki dilimde yerleştiği bellidir. Bu tezde, OTÇ 1, OTÇ 2 ve GTÇ evreleri altında, bu konu incelenmiştir. Orta Tunç Çağı 1: Bu evremin tarihi M. Ö. 2200-2000 yılları arasındadır. Bu evrede boya bezemeli seramik az bulunur. Boyalılar ise monokrom olarak, Dark on Buff biçiminde yapılmışlar. Orta Tunç Çağı 2: Bu evremin tarihi M. Ö. 2200-1550 yılları arasındadır. Bu evrede monokrom ve polikrom boya bezemeli seramikler yaygındır. Geç Tunç Çağı: Bu evre, önceki evrenin devamıdır. Bu evrede insan ve hayvan figürleri real biçiminde yaygınlaşmıştır. Bu tezde söz konusu olan seramik kültürü, beş alt seramik gelenek bölgesinde incelenmiştir. Bunlar:“Van-Urmiye alt seramik gelenek bölgesi”,“Tazekand (Karmir-Berd) alt seramik gelenek bölgesi”,“Sevan-Uzerliktepe alt seramik gelenek bölgesi”,“Trialeti alt seramik gelenek bölgesi”ve“Sagzabad alt seramik gelenek bölgesi”.
Özet (Çeviri)
In this thesis, painted pottery culture in areas of the Eastern Anatoly, Northwest & North Central Iran, Nakhichevan, Armenia, Georgia and Azerbaijan has been reviewed. This culture it was common in late of III. & II. Millennium BC. The climate is usually cold and mountainous. Most of the facilities in these areas are cemetery; But in the South the climate is warmer and moist soil. The result of the enclosure in the South can be seen more; Including in the field of Urmia Lake and Aras River. The chronology of this culture is ambiguous. But it is known that this culture it was common after culture of the Kura-Aras and before the Iron Age. This period consists of the Middle and Late Bronze Age. This time divided to three courses: MBA 1, 2 and LBA. Middle Bronze Age 1 chronology consist 2200-2000 BC. In this period the painted pottery is low and all are monochrome painted. Middle Bronze Age 2 chronology consist 2000-1550 BC. In this period monochrome and polychrome painted pottery is reigns. At the end of this period polychrome painted pottery are common. Late Bronze Age is the previous continuity. During this period, human and animal realistic figures are common. In this thesis Van-Urmia painted pottery tradition research in five under the groups; these are the:“Van-Urmia”,“Tazekand (Karmir-Berd)”,“Sevan-Uzerliktepe”,“Trialeti”and“Sagzabad”traditions.