Effects of dielectric barrier discharge cold plasma on the quality of dandelion root infusions
Dielektrik bariyer boşaltım soğuk plazmanın karahindiba kökü infüzyonlarının kalitesi üzerine etkisi
- Tez No: 813202
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALE KIRKIN GÖZÜKIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsanlığın varoluşundan bu yana, bitkiler canlılara çeşitli ihtiyaçları sağlamıştır. Bunların en temel olanları yiyecek, barınma, giyim, koku ve son olarak da ilaçtır. İnsanlar antik çağlardan beri hastalıklarına bitkilerden çözüm aramışlardır. Zamanla ve deneyimLe, belirli bitkilerle belirli hastalıkların tedavi edilebileceği keşfedilmiştir. Tıbbi bitkilerin kullanımı, bilinen en eski sağlık yöntemidir. Son 30 yılda, tüketicilerin beslenme tercihleri ve sağlıklı beslenme konusundaki ilgisi önemLi ölçüde değişmiştir, bu nedenle tıbbi bitkiler üzerine yapılan araştırmalar artmış ve tıbbi bitkilerin çeşitli günlük sağlık sistemLerinde kullanılan geniş potansiyelini göstermek için büyük miktarda kanıt toplanmıştır. Tıbbi bitkilerin etki mekanizması, öncelikle zengin biyoaktif bileşik ve antioksidan kaynaklarından kaynaklanmaktadır. Taraxacum officinale, genellikle karahindiba olarak bilinen bir bitki, biyoaktif özellikleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Fenolik bileşikler, flavonoidler ve polisakkaritler gibi içerdiği biyoaktif bileşikler sayesinde antioksidan etkilere sahip olabilir. Aynı şekilde gıda endüstrisinde atık olarak ortaya çıkan Taraxacum officinale kökü, biyoaktif bileşikleri nedeniyle ilgi çeken bir bitki köküdür. Kökte bulunan bileşikler, antioksidan etkiler sergileyebilir ve oksidatif stresin neden olduğu hücresel hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, anti-enflamatuar özelliklere sahip olan bu bileşikler, enflamasyonu azaltmaya yönelik etkiler gösterebilir. Taraxacum officinale kökü aynı zamanda karaciğer sağlığını destekleyebilir, karaciğerin detoksifikasyon süreçlerini uyararak ve hepatositlerin rejenerasyonunu teşvik ederek karaciğer fonksiyonlarını optimize edebilir. Kökün idrar söktürücü etkileri de vardır ve diürezis yoluyla toksinlerin atılımını artırabilir. Son olarak, sindirim sağlığını desteklemek için kökte bulunan bileşikler, sindirim enzimlerinin aktivitesini artırabilir ve bağırsak peristaltizmini düzenleyebilir. Taraxacum officinale kökü, bu biyoaktif özellikleri sayesinde potansiyel sağlık faydaları sunabilen bir bitki kökü olarak değerlendirilebilir. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırma yapılması, kesin sonuçlara ulaşmak için gereklidir. Gıda ürünleri ticarileştirilmeden önce, sağlık risklerini en aza indirgemek, pratiklik ve kullanışlılık sağlamak, uzun raf ömrünü mümkün kılmak, gıda atığını azaltmak ve çeşitlilik imkanı sunmak gibi nedenlerle işlenmek zorundadır. Gıda işleme sürecinde en yaygın kullanılan yöntemLer termal işleme yöntemLeridir, ancak bu yöntemLerin birkaç dezavantajı vardır, bunlar arasında tat ve duyusal özelliklerde değişiklikler, termal maruziyetten kaynaklanan besin değerinin düşmesi, dokusal hasarlar ve fazla pişirme riski gibi faktörler yer alır. Son yıllarda, geleneksel termal işleme yöntemlerinin olumsuz etkileri nedeniyle çeşitli yeni gıda işleme teknolojileri araştırılmıştır. Dielektrik ısıtma, Ohmik ısıtma, kızılötesi ısıtma, yüksek basınçlı işleme, darbelerle elektrik alanı, ultrason, darbeli ışık, ozon işleme ve soğuk plazma gibi termal olmayan yöntemler, geleneksel termal işlemeyle ilişkilendirilen olumsuz etkileri azaltarak veya ortadan kaldırarak çalışır. Bu yeni teknolojiler, gıda işleme sürecini daha güvenli ve etkili hale getirmek için umut vadetmektedir. Soğuk plazma, yiyeceklerin ve ambalaj malzemelerinin içinde bulunan zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek için yüklü ve yüksek reaktif gaz molekülleri ve türlerini kullanan, yeşil ve termal olmayan umut vadeden bir gıda işleme tekniğidir. Bu yöntem, yiyeceklerdeki biyoaktif bileşikleri koruyarak çalışır. Soğuk plazma, 1879 yılında Sir William Crookes tarafından icat edilmiştir. Plazmanın dördüncü bir madde olarak ilk tanınması, gazlara benzer özelliklere sahip olan ve iyonlaşmış bir gaz olarak etkinleştirilen plazmanın terimi olan“plazma”nın Irving Langmuir tarafından 1927 yılında tanıtılmasından önce gerçekleşmiştir. Şu anda, soğuk plazma (CP) teknolojisi, uçucu yağların çıkarılması, tohumların çimlenmesinin teşvik edilmesi, yüzey yapılarının değiştirilmesi, enzim ve mikroorganizmaların etkisiz hale getirilmesi ve pestisitlerin parçalanması gibi çeşitli amaçlarla gıda ve kimya sektöründe kullanılmaktadır. Antioksidanlar, C vitamini, glutatyon, askorbik asit, β-karoten, α-tokoferol ve diğer flavonoidler de dahil olmak üzere, gıdalarda biyoaktif bileşikler olarak tanınmaktadır. Gıdalarda bulunan biyoaktif bileşikler, Alzheimer hastalığı, kanser, kardiyovasküler hastalıklar, katarakt, diyabet ve yaşa bağlı bozukluklar gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltma potansiyeline sahipti. Bununla birlikte, gıdalardaki biyoaktif bileşenler genellikle termal işleme duyarlıdı. Sonuç olarak, non-termal plazma işlemi, çeşitli endüstrilerde geleneksel termal işlemleri potansiyel olarak yerine geçirebilecek umut vadeden bir teknik olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, farklı plazma tiplerinin biyoaktif bileşiklerle olan temel etkileşimlerinin anlaşılması ve aydınlatılması, besin öğelerinin bozulmasını veya diğer istenmeyen etkileri önlemek için gelecekteki uygulamalarda özellikle ilgi çekicidir. Plazma işleminin fenolik bileşikler üzerindeki etkileri hakkında sınırlı bir literatür bulunmaktadır. Soğuk plazma uygulamasının biyoaktif bileşikler üzerindeki etkisi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir. Soğuk plazma, yüksek enerjili iyonlar, elektronlar, serbest radikaller ve diğer reaktif moleküllerden oluşan bir plazma şeklidir. Bu plazma, biyoaktif bileşiklerle etkileşime girerek özelliklerini değiştirebilir. Soğuk plazma uygulamasının biyoaktif bileşikler üzerindeki etkileri aşağıdaki 4 şekilde gözlemlenebilir: Antioksidan Kapasite: Soğuk plazma, biyoaktif bileşiklerin antioksidan kapasitesini etkileyebilir. Plazma, oksidatif stresi azaltabilen serbest radikaller üretebilir ve böylece biyoaktif bileşiklerin antioksidan etkilerini artırabilir; Biyoyararlılık: Soğuk plazma, biyoaktif bileşiklerin biyoyararlılığını artırabilir. Çalışmanın amacı, Taraxacum Officinale kökünün çeşitli fonksiyonel özellikleri nedeniyle dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir gıda takviyesi olduğunu belirtmektir. Cold plasma uygulamasının antimikrobiyal etkilerine dair yaygın bir literatür bulunmasına rağmen, proses verimini artırmaya yönelik araştırmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, dandelion köklerinin çay şeklinde demlenmesinde cold plasma işlemine tabi tutmanın, uygulama süresinin antioksidan aktivite, renk konsantrasyonu ve toplam fenol bileşiği üzerindeki etkisini analiz etmek amaçlanmaktadır. Çalışmanın öncelikli hedefi, cold plasma uygulamasının çay işleme verimini artırırken antioksidan aktiviteyi koruduğunu ve hatta artırabileceğini göstermektir. Bu amaçtan yola çıkılarak kurutulmuş karahindiba kökleri, İzmir'deki yerel bir satıcıdan temin edilerek kahve öğütücüsü kullanılarak öğütüldü ve 212 mikrometre ve 450 mikrometre eleklerden geçirilerek soğuk plazma uygulanacak örnekler ayrıldı. Ardından atmosfer basıncı koşullarında Dielektrik bariyer deşarj soğuk plazma (DBDCP) yüksek gerilim güç kaynağı (400W, 40 kV DC gerilim, 56 kHz frekans ve 1 mA akım) ile oluşturuldu. İşlem şu şekilde gerçekleştirildi: Öğütülmüş ve öğütülmemiş örneklerin her ikisi de 40 kV DBDCP ile 10 dakika ve 20 dakika süreyle işlem gördü. Tüm işlemler üç kez tekrarlandı. Elektrot boşluğu 1,1 cm olarak ayarlandı. Soğuk plazmaya tabi tutulan örnekler demleme işlemi için hazırlandı. Hazırlanan örnekler, 95±2 0C'de 4 dakika boyunca demlendi. Demleme sürecinde, 2g örnek ve 200 mililitre distile su kullanıldı. Öğütülmüş örnekler için: 2g öğütülmüş karahindiba kökü 200 mL, 95±2 0C saf suya eklendi ve 4 dakika bekletildi, ardından 40C kontrollü sıcaklıkta 4000 rpm dönme hızında 5 dakika boyunca santrifüj uygulandı (2-16PK, Sigma, Almanya). Öğütülmeyen örnekler için: 200 mL, 95±2 0C saf suya, metal bir süzgeç yardımıyla 2g karahindiba kökü daldırıldı ve 4 dakika bekletildi, infüzyon işleminin gerçekleşmesinin ardından daldırılan metal süzgeçler sudan çıkartıldı ve örnekler ortam sıcaklığına gelecek şekilde soğutuldu. Ardından gerekli analizler yapılmaya başlandı. Bunlardan ilki, demleme veriminin incelenebilmesi amacıyla renk ölçümüdür. Demleme sırasındaki renk yoğunluğu, tüketici üzerinde olumlu etkiler oluşturmaktadır. Renk ölçüm sonuçlarında, yalnızca b* değeri açısından istatistiksel olarak anlamLı bir fark gözlemlendi (p0,05). Buna göre, trolox eşdeğeri sonuçları şu şekildedir: soğuk plazma uygulanmayan öğütülmüş örnekte 0,668 mgTE/mL, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örnekte 0,695 mgTE/mL, 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örnekte 0,774 mgTE/mL, soğuk plazma uygulanmayan öğütülmemiş örnekte 0,290 mgTE/mL, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örnekte 0,218 mgTE/mL ve 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örnekte 0,241 mgTE/mL olarak belirlenmiştir. ABTS (2,2'-azinobis (3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit)) radikal taraması, antioksidan etkinliğin değerlendirilmesi için yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, ABTS radikal çözeltisi kullanılır ve antioksidan maddelerin radikali indirgeyerek renk değişimine neden olmaları ölçülür. ABTS radikal taraması, spektrofotometre gibi bir cihaz kullanılarak renk değişiminin ölçülmesiyle antioksidan etkinlik miktarını belirler. Yüksek antioksidan etkinliğe sahip maddeler, daha fazla ABTS radikalini indirgeyerek belirgin bir renk değişimine yol açarlar. Bu yöntem, antioksidan potansiyeli belirlemek ve farklı örnekler arasında karşılaştırma yapmak için kullanılan hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Buna göre, trolox eşdeğeri sonuçları şu şekildedir: soğuk plazma uygulanmayan öğütülmüş örnekte 0,119 mgTE/mL, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örnekte 0,124 mgTE/mL, 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örnekte 0,135 mgTE/mL, soğuk plazma uygulanmayan öğütülmemiş örnekte 0,049 mgTE/mL, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örnekte 0,036 mgTE/mL ve 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örnekte 0,044 mgTE/mL olarak belirlenmiştir. 2,2'-azinobis (3-etilbenzotiyazolin-6-sülfonik asit) (ABTS) sonuçları toplam fenolik madde tayini sonuçları ile aynıdır ve benzer yorum burada da geçerlidir. FRAP (Ferrik İndirgeyici Antioksidan Gücü), antioksidan etkinliğin hızlı bir şekilde değerlendirilmesi için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, ferrik (Fe3+) bileşiği indirgenerek ferro (Fe2+) formuna dönüştürülür. FRAP analizinde, örneklenen madde ferrik bileşiğiyle reaksiyona girerek indirgeme gerçekleştirir ve renk değişimi meydana gelir. Renk değişimi, spektrofotometre gibi bir cihazla ölçülerek antioksidan etkinlik seviyesi belirlenir. Yüksek antioksidan etkinliğe sahip maddeler, daha fazla ferrik bileşiği indirgeyerek daha belirgin bir renk değişimi gösterirler. FRAP yöntemi, antioksidan kapasitenin değerlendirilmesi ve farklı örneklerin karşılaştırılması için yaygın bir araç olarak kabul edilir. Buna göre, trolox eşdeğeri sonuçları şu şekildedir: soğuk plazma uygulanmayan öğütülmüş örnekte 0,358 mgTE/mL, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örnekte 0,374 mgTE/mL, 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örnekte 0,387 mgTE/mL, soğuk plazma uygulanmayan öğütülmemiş örnekte 0,144 mgTE/mL, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örnekte 0,090 mgTE/mL ve 20 dakika soğuk plazma uygulanmış FRAPs ğütülmemiş örnekte 0,118 mgTE/mL olarak belirlenmiştir. Sonuçları toplam fenolik madde tayini sonuçları ile aynıdır ve benzer yorum burada da geçerlidir. Duyusal analiz, ITU Gıda Mühendisliği Bölümü personelinden oluşan 12 kişilik bir panel tarafından gerçekleştirildi. Örnekler (soğuk plazma uygulanmayan öğütülmüş örneği, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örneği, 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmüş örneği, soğuk plazma uygulanmayan öğütülmemiş örneği, 10 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örneği, 20 dakika soğuk plazma uygulanmış öğütülmemiş örneği) vidalı kapaklı deney tüplerine yerleştirildi, rastgele atanan 3 haneli numaralarla etiketlendi ve oda sıcaklığında 20 dakika bekletildi. Ardından, örnekler panelistlere sunularak, 7 puanlık bir hedonik ölçek kullanılarak değerlendirildi. Ölçek, koku yoğunluğunu (1: çok zayıf - 7: çok güçlü), renk yoğunluğunu (1: çok zayıf - 7: çok güçlü), berraklığı (1: şeffaf - 7: mat) ve genel izlenimi (1: hiç hoşlanmadım - 7: çok hoşlandım) değerlendirmek için kullanıldı. Tüm ölçümler, ortalamalar ve standart sapmalar olarak raporlandı. İstatistiksel analiz için Minitab yazılımı (18. sürüm, Minitab Pennsylvania, ABD) kullanıldı ve verilerin çoklu karşılaştırmaları için varyans analizi (ANOVA) ve Tukey testi uygulandı. Duyusal analiz sonucunda hiçbir örnekte istatistiksel olarak farklılık gözlemlenmemiştir (p>0,05). Bu çalışmanın amacı, soğuk plazma uygulamasının Taraxacum Officinale köklerinin çay olarak demlenmesi sürecinde proses verimini artırmaya yönelik etkisini ve antioksidan aktivite üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma, tıbbi bitkiler arasında yaygın olarak araştırılan Taraxacum Officinale kökünün antioksidan aktivitesinin korunmasını sağlayarak soğuk plazma uygulamasının proses verimini artırabileceğini ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, soğuk plazma uygulamasının Taraxacum Officinale kökünün çay olarak demlenmesi sürecinde etkili bir şekilde kullanılabileceğini ve antioksidan aktivitenin azalmadan hatta artış gözlemlenerek proses veriminde iyileşme sağlayabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, tıbbi bitkilerin işlenmesi ve fonksiyonel özelliklerinin geliştirilmesi konusunda önemli bir adım olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, humans have sought solutions to their illnesses from plants. In the past 30 years, consumers' dietary preferences and interest in healthy nutrition have significantly changed, leading to increased research on medicinal plants. The health effect of medicinal plants primarily stems from their rich sources of bioactive compounds and antioxidants. Taraxacum officinale, commonly known as dandelion, stands out due to its bioactive properties due to its bioactive compounds. The root of Taraxacum officinale, which often emerges as waste in the food industry, is an intriguing plant root due to its bioactive compounds. The compounds found in the root may exhibit antioxidant effects and help prevent cellular damage caused by oxidative stress. Before food products are commercialized, they need to undergo processing to minimize health risks, provide convenience and usability, enable long shelf life, reduce food waste, and offer variety. Traditional food processing methods that have been widely used since ancient times and they are temperature-dependent. However, heat-dependent conventional processing techniques can result in nutrient losses or physical demage in food. Cold plasma, charged and reactive gas molecules and these molecules inactivate harmful microorganisms which present in foods and food packaging materials, is a promising green and appropriate technique for heat-sensitive foods. This method can help preserv the bioactive compounds in foods. Currently, cold plasma (CP) technology is used for various purposes, including extraction of volatile oils, promotion of seed germination, modification of surface structures, inactivation of enzymes and microorganisms, and degradation of pesticides. Antioxidants are bioactive compounds that naturally found in foods and they can reduce the risk of various diseases. However, these most of the bioactive compounds are recognised as sensitive to thermal processing. DBD cold plasma processing will enable food processing without the loss of antioxidant capacity in food due to its operation at low temperatures. Understanding the interaction between plasma types and bioactive compounds is crucial to prevent nutrient degradation and other undesirable effects. Cold plasma is a form of plasma consisting of high-energy ions, electrons, free radicals, and other reactive molecules. This plasma can interact with bioactive compounds and alter their properties. While there are many studies in the literature on the antimicrobial effects of DBDCP application, research on improving the process efficiency is limited. This study focus to analyze the effects of subjecting dandelion roots to cold plasma treatment during tea brewing, specifically focusing on the changes of the exposure time on the antioxidant activity, color concentration and total phenolic content. For this study, dried dandelion roots were obtained from a local vendor in Izmir and ground using a coffee grinder, and samples to be used in the study were separated through the sieves of 212 micrometers and 450 micrometers and samples called ground. Subsequently, a dielectric barrier discharge cold plasma (DBDCP) was generated using a pulsed direct current power supply (400W, 40 kV , 56 kHz, and 1 mA). The process was conducted as follows: Both ground and unground samples underwent treatment with 40 kV DBDCP for 10 min and 20 min. Untreated samples were used as the control. All treatments were repeated three times. The electrode gap was set at 1.1 cm. The samples subjected to cold plasma were prepared for the brewing process. The prepared samples were brewed at 95±2 0C for 4 minutes. During the brewing process, 2 grams of sample and 200 milliliters of distilled water were used. For grounded samples, 2 grams of ground dandelion root was added to 200 mL of distilled water at 95±2 0C and allowed to steep for 4 minutes, followed by centrifugation through 4000 rpm, 5 minutes at a controlled temperature of 4°C. For unground samples: 2 grams of dandelion root was immersed in 200 mL of distilled water at 95±2 0C using a metal sieve and allowed to steep for 4 minutes. After the infusion process, the metal sieves were removed from the water and the samples were cooled to room temperature. Subsequently, the necessary analyses were performed. The first analysis conducted was color measurement to evaluate the brewing efficiency. Color intensity during brewing has positive effects on consumers. In the color measurement results, a statistically difference (p0.05). Accordingly, the DPPH radical scavenging activity of the samples were as follows: 0.668 mg TE/mLfor ground samples without cold plasma treatment, 0.695 mg TE/mL for ground samples applied with cold plasma for 10 min, 0.774 mg TE/mL for ground samples applied with cold plasma for 20 min, 0.290 mg TE/mL for unground samples without cold plasma treatment, 0.218 mg TE/mL for10 min cold plasma applied ungrounded samples, and 0.241 mg TE/mL for unground samples which treated with cold plasma for 20 minutes. 2,2'-azinobis-3-ethylbenzothiazoline-6-sulfonic acid (ABTS) radical scavenging assay is a commonly used method for evaluating the antioxidant activity. Accordingly, the ABTS radical scavenging activity of the samples were as follows: 0.119 mg TE/mL for ground samples without cold plasma treatment, 0.124 mg TE/mL for ground samples that applied cold plasma for 10 min, 0.135 mg TE/mL for ground samples treated with cold plasma for 20 minutes, 0.049 mg TE/mL for unground samples without cold plasma treatment, 0.036 mg TE/mL for unground samples which cold plasma applied for 10 minutes, and 0.044 mg TE/mL for unground samples which cold plasma applied for 20 minutes Ferric reducing antioxidant power (FRAP) assay is a rapid evaluation of antioxidant activity method. Accordingly, the antioxidant activity as a