Olga Tokarczuk'un eserlerinde postmodernizm izleri
Signs of postmodernism in Olga Tokarczuk's works
- Tez No: 355801
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Leh Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada Polonya edebiyatının başarılı yazarlarından biri olan, yapıtlarıyla Polonya'da ve ülke dışında birçok ödüle layık görülen Olga Tokarczuk'un Gündüzlük Ev, Gecelik Ev (Dom Dzienny, Dom Nocny) ve Koşucular (Bieguni) başlıklı yapıtları postmodernizmin ilkelerine göre incelenmiştir. Bunun yanı sıra postmodernizmin gelişimi ve Polonya'daki karşılığı, yazarın sanat etkinliğine başladığı dönemlerde Polonya'daki siyasi gelişmeler ve edebiyata yansımaları da ele alınmıştır. Buna göre, dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, postmodernizmin doğuşu, özellikleri ve edebiyata nasıl yansıdığı incelenmiştir. İkinci bölümde Polonya edebiyatında yirminci yüzyılın sonlarında ortaya çıkan bir edebiyat grubu olan Brulionlar'dan söz edilmiş, bunun yanı sıra 1980 sonrası Polonya'daki siyasi durum ve yaşanan gelişmelerin edebiyata yansımaları ele alınmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde Olga Tokarczuk'un postmodernizmin ilkeleri doğrultusunda kaleme almış olduğu Gündüzlük Ev, Gecelik Ev (Dom Dzienny, Dom Nocny) adlı yapıtı incelenmiştir. Dördüncü bölümde yine postmodernizmin birçok özelliğini içinde barındıran Koşucular (Bieguni) başlıklı yapıt tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, The House of Day, The House of Night and The Runners, the works of Olga Tokarczuk who is one of the most successful writers of Polish literature and who is deemed worthy of many awards in Poland and abroad, are analyzed according to the principles of postmodernism. Furthermore, the development of postmodernism and its advent in Poland, political conditions in Poland in the period when the writer commenced her literary career and reflections of these conditions to the literature are paid regard to. In the first section of the study, the advent of postmodernism, its characteristics and its influence on literature are evaluated. In the second section, the Brulions, a literary movement of the late 20th century, is in question. In addition to this, political situation in Poland in the post-1980 period and its effects on literature are investigated. In the third section, The House of Day, The House of Night, a work written by Olga Tokarczuk under the influence of postmodernism, is studied. In the fourth section, The Runners, a work which embodies many traits of postmodernism, is examined.