Jacinto Benavente'nin kırsal dramalarında toplumsal motifler
Social motives in the rural plays of Jacinto Benavente
- Tez No: 355800
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezle 20. yüzyıl İspanyol Tiyatrosu'nun ünlü oyun yazarı Jacinto Benavente'nin kırsal dramalarındaki toplumsal motiflerin tespit edilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Oyunlarıyla sadece İspanyol sahnelerinde değil dünya çapında adından söz ettiren Benavente çağdaşlarından farklı olarak ülkenin içinde bulunduğu siyasi durumu değil daha çok toplumun kendisini ele almıştır. Olağanüstü dramatik çeşitliliği ve üstün edebi başarısı ile dünya çapında tanınan yazar 1922'de Nobel Edebiyat Ödülü almıştır. 20. yüzyılın başlarında Benavente onu İspanyol sahnelerinde oldukça ünlenmesini sağlayacak olan kırsal drama türü üzerinde yoğunlaşmaya başlamıştır. Dili, dramatik etkiyi canlandıran atasözleri ve deyimleriyle, kaba deyişleriyle halk ağzının kusursuz bir örneği olan bu kırsal drama üçlemesinde yazar; aileyi, kadını, onuru, aşkı, çaresizliği ve ölümü ele almıştır. Tezde incelenen toplumsal motifler, sosyal bir çevrede insanın etrafındaki kişilerle, durumlarla olan ilişkisinde var olan unsurlar olarak ele alınmıştır. Bu bağlamda yazarın söz konusu kırsal dramalarında işlediği toplumsal motifler; çocuksuzluk, erkek olma üstünlüğü, yasak aşk, körlük, sadık uşak, sosyal sınıf, yalnızlık ve ensest ilişki başlıkları altında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis it is aimed to identify and evaluate the social motives in the rural plays of Jacinto Benavente, the famous playwright of the 20th century spanish theatre. The playwright that made a name for himself with his plays not only on the spanish stages but also all around the world, distinct from his contemporaries, deals with the society itself rather than the political situation in the country. With his extraordinary theatrical range and outstanding literary achievements, world wide known playwright won the Nobel Prize in Literature 1922. In the first decade of the 20th century, Benavente starts to major on the rural drama genre, a genre that would make him very popular on Spanish stages. In this rural trilogy, a perfect example of the colloquial speech with its language, proverbs, idioms that potentiate dramatic impact and with its vulgar expressions, the playwright cultivates family, woman, honour, desperation and death. The social motives analysed in the thesis are considered as elements that exist in humans relation with other people and situations in a social environment. In this context, the social motives handled in these rural dramas are evaluated under the headings of; childlessness, the superiority of men, forbidden love, blindness, faithful servant, social class, loneliness and incestuous relationship.