Anonim şirket elektronik genel kurul uygulamasında pay sahiplerinin bilgi alma hakkı
Right to information of shareholders in electronics general meeti̇ngs applications in the joint stock company
  1. Tez No: 355821
  2. Yazar: ABDULKADİR BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT ÖZKORKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışmanın konusu, anonim şirketlerin elektronik genel kurul toplantılarında pay sahiplerinin bilgi alma hakkıdır. Anonim şirketlerin genel kurul toplantıları, pay sahiplerinin şirkete karşı kullanacağı haklarını kullanmasına fırsat verdiği için önemli bir role sahiptir. Pay sahipleri, bilgi alma ve inceleme hakkı gibi temel haklarını genel kurul toplantısı yoluyla kullanır. Bu çerçevede Yeni Türk Ticaret Kanunu (YTTK), genel kurulun fonksiyonlarını ve pay sahiplerinin haklarını daha etkin kullanması için yenilikler sağlamıştır. Hiç şüphesiz, YTTK, genel kurula ilişkin pay sahibi haklarının gelişmesini ve korunmasını temin edici düzenlemeler getirmiştir. YTTK teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmamıştır. Elektronik genel kurul toplantısı gibi birçok yenilik, şirket- pay sahipleri iletişimini kolaylaştıracaktır. Çünkü o daha kolay ve daha rahat metotlar kullanacaktır. Elektronik ortamda düzenlenen genel kurulda pay sahibinin katılma, öneride bulunma, görüş bildirme ve oy kullanma gibi hakları, toplantıya fiziken hazır bulunma ile aynı etkiye sahip olacaktır. YTTK, bazı şirketlere internet sitesi açma ve içeriğini kanunda belirlenen hatlara göre düzenleme zorunluluğu getirmiştir. Ayrıca YTTK'ya göre, şirketlerin düzenlemek ve ilân etmek zorunda olduğu finansal hesap özetlerini, yıllık raporu, bölünmeye yönelik genel kurul kararları ve denetçi raporlarını Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde ve şirketin internet sitesinde yayımlanması ve ilân edilmesi zorunludur. Bu zorunluluk sayesinde pay sahipleri şirket ve kendi pay sahipliği hakları hakkında daha fazla bilgi elde edecektir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study is right to obtain information of the shareholders in electronic general assembly meetings of joint stock companies. General assembly meetings of joint stock companies play an important role, since it gives the opportunity to shareholders to enjoy to exercise their rights regarding company affairs. Shareholders enjoy their essential rights such as right to obtain information and right of examination through general assembly meetings. Within this framework, the New Turkish Commercial Code (New TCC) provides innovations in order to facilitate the functioning of the general assembly and to ensure that shareholders enjoy their rights more efficiently. Without any doubt, New TCC brought arrangement in order to ensure the protection and development of shareholder's rights regarding general assembly. New TTC has not indifferent to the developing technology. Many innovations such as electronic general assemblies will facilitate company- shareholders communication. Shareholder's rights in general assemblies held in an electronic environment, such as participation, suggestion of proposals, expression of views, and voting will have the same effect as if they have been physically present. The New TCC obliged certain companies to create a website and arrange its content in line with the Code. Furthermore, as New TCC; the registration and the declaration of the financial statements, annual report, general assembly decision regarding the dividend distribution and the auditor reports on the Trade Registry Gazette and the publishment of these on the website of the company was obligatory. Thanks to this obligatory, shareholders obtain more information about company and their shareholder's right.