Ölçünlü Türkiye Türkçesinin dizemsel yapısı
Rhythmic structure of standart Turkey Turkish
- Tez No: 355822
- Danışmanlar: PROF. DR. HACER İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Ölçünlü Türkiye Türkçesindeki sözcüklerin dizemsel yapısının betimlenmesiyle ilgili olan bu çalışmada, dizem ve kendisiyle çok sık karşılaştırılan tartım (İng. meter)ve dönemsellik (İng.periodicity) gibi terimler genel bir şekilde tanımlandıktan sonra Türkiye Türkçesinde var olan yaklaşık 28.000 sözcük, önce harf başlıklarına göre bilgisayar ortamına geçirilmiş, daha sonra her harf başlığı altındaki seslem sayıları aynı olan sözcükler bir araya toplanmıştır. Daha sonra bir araya toplanan bu gruplar seslem yapılarına göre sınıflandırılmış ve dizemsel açıdan incelenmiştir. Birbirine benzeyenlerin oluşturduğu gruplardan alınan örnekler, stüdyo ortamında bir TRT spikeri tarafından sesletilmiş ve yine stüdyo ortamında sözcüklerin her bir seslemi süre, frekans ve desibel açısından ölçülmüştür. Sonuç olarak Ölçünlü Türkiye Türkçesindeki sözcüklerin dizemsel yapısının betimlenmesiyle ortaya çıkan kalıplar ve bunların ne sıklıkta kullanıldığı ortaya konulmuş ve tartımsal yapısından yola çıkarak Türkçenin aksak vurgu zamanlı diller grubuna girmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştı.
Özet (Çeviri)
In this study, which is related to the description of rhythmic structure of words in Standard Turkish, spoken in Turkey, after rhythm and terms, such as meter and periodicity for which it is very often mistaken, are defined in general, about 28.000 words which exist in Standard Turkish have been grouped on computer alphabetically and then words with the same number of syllables have been regrouped under each letter. These groups with the same number of syllables have then been classified according to their structure of syllables and examined in terms of rhythm. Examples taken from groups which consist of similar ones have been vocalized in a studio by a reader/rhetorician/speaker from Turkish Radio Television (TRT) and each syllable of the words has been measured in terms of duration, frequency and decibel in a professional studio environment. In conclusion, in this study, the patterns which emerge with the description of the rhythmic structure of words in standard Turkish and how often they are used to have been determined and as far as meter is concerned, it has been concluded that Turkish is supposed to be grouped under aksak stress-timed languages.