Şeyhülislam Yahya Divanı'nda 1-252. gazellerde ahenk unsurları (Cinas, İştikak, Kalb)
Harmony elements in the gazelles 1-252 of Shayk Alislam Yahya literature (Pun, Derivation, Kalb)
  1. Tez No: 355845
  2. Yazar: TUĞBA ADALAR KIZILDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ALTINZENCİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Altı yüz yıllık bir mazi mirası olan eski Türk edebiyatı tarihine baktığımızda onlarca kıymetli şair, yazar ve paha biçilemez eserler görmekteyiz. Hem yazıldığı dönem açısından bize psolojik, sosyolojik, tarihi bilgiler vermekle birlikte göze ve kulağa hitap eden muhteşem sanat örnekleriyle dolu olması hasebiyle değerine değer katmaktadır. Dönemlerin iz bırakan şahsiyetlerine baktığımız zamanda onların usta kalemlerini süsleyen edebi sanatlar, dilbilgisinin dahiliği zorlayan ince kelamlarının yüzyılların ötesine seslerini duyurabilmekte onlara yol haritası olduğunu görmekteyiz. Bu sebebten ötürü dil ve mana zenginliği katan edebi sanatlara ve özellikle ahenk unsurları olarakta zikrettiğimiz sanatlardan cinas, iştikak ve kalb sanatına Şeyhülislam Yahya Divan'ından bir kapı aralayacağız. Bu çalışmada Şeyhülislam Yahya Divanı'nın 1-252. gazellerinde akademik disiplin içinde, gazeller tekrar tekrar gözden geçirilerek, çeşitli kaynaklarda geçen ahenk unsurlarını tanım ve örnekleriyle göz önünde bulundurarak titiz bir çalışma yürütülmüştür. Yahya Divanı'nı daha yakından tanımak şiirlerindeki ahenk unsurlarını görmek açısından önemli bir çalışmadır. Bu tür çalışmalar sayesinde divan edebiyatının değer ve kıymetini, şiirlerdeki kuyumcu hassasiyetini ve mana derinliğini daha iyi kavrayabilmekteyiz.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of The Old Turkish Literature having six hundred years of legacy, we see dozens of precious poets, writers and priceless artifacts. Along with giving psychological, sociological, and historical information about its era, it increases its own value as it is full of magnificent masterpieces which appeals to the eye and the ear. When we look at the artists, who leave a permanent mark on the era, we can see that the literary arts which embellish their handy writings and their utterances which teem with the mastery of grammar act as a road map helping them to post their messages to the next centuries. Therefore, we will open a door from Şeyhülislam Yahya's collected poems to the literary arts that add language and meaning diversity and the arts of paragram, derivation and alternation called as harmony components. In this study, a meticulous operation is strictly conducted by having dictionary inquisition, checking the ghazals repeatedly, and considering the harmony components from several sources with their definitions and examples which are in Şeyhülislam Yahya's collected poems, 1-252. Learning more about Yahya's Divan is an important thing to do in terms of having a better view of the harmony elements in his poems. Thanks to this kind of research, we can understand better the value and worth of Divan Literature, the sensitivity and the meaning profundity of the poems.