Okul DNA'sı metaforunun çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Analysing the metaphor of school DNA according some variables
- Tez No: 355850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı örgüt DNA'sı metaforunu, tıpkı diğer örgütsel kavramlarda olduğu gibi, eğitim öğretim faaliyetlerinin yürütüldüğü okullara uyarlamak ve öğretmen görüşlerinden hareketle okulların DNA profilini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla öğretmenlerin okul DNA'sı algılarının demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı sorgulanmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçe merkezinde bulunan ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmada 45 ortaokulda görev yapan toplam 1919 öğretmen arasından örneklemi oluşturmak için basit tesadüfi örneklem yöntemi kullanılmıştır. Böylece 26 orta okulda görev yapan toplam 400 öğretmen örneklemi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Döş ve Çetin (2014) tarafından geliştirilen örgüt DNA'sı ölçeği kullanılmıştır. Toplanan tüm veriler SPSS 18.0 programı kullanılarak çözümlenmiştir. Veri analizinde frekans dağılımlarına, ortalama değerlerine ve bağımsız değişkenlerin anlamlılık değerlerine bakılmıştır. Bu değerlere bakılırken t-testi ve tek yönlü varyans analizi (anova) istatistikî işlemleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda örneklemi teşkil eden ortaokulların genel olarak esnek örgüt DNA'sına sahip olduğu ancak bu algının öğretmenlerin demografik değişkenlerine göre çeşitli farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre her bir bulgu yorumlanarak araştırma sonunda genel sonuçlara ulaşılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to adapt the metaphor of organizational DNA to the schools where academic activities are run and reveal DNA profiles of schools prior to teachers' views. Thus, it is questioned whether teachers' perceptions about school DNA metaphore differ according to their demographic features or not. The universe of the research are the teachers teaching at the secondary schools in the centers of Onikisubat and Dulkadiroglu cities of Kahramanmaras province. Random basic sampling method is applied to create the sample of the study among 1919 teachers from 45 different secondary schools. So that 400 teachers serving at 26 secondary schools are choosen as the study group.“Organizational DNA Scale”developped by Cetin and Dös (2014) has been used as data collecting tool. All the data collected from the study group is analysed with SPSS 18.0 programme. Frequency distribution, mean values and significance of independent variables are taken into account during data analysis. Independent sample t-test and one-way Anova statistical analyses have been used while analyzing these values. As a result of the study the secondary schools taken in the sample of the study generally have resillient organizational DNA while this changes according to some of the demographic variables. Finally each finding has been carefully interpreted and then overall results and suggestions have been obtained at the end of the study.