1990 sonrası Türk romanında potmodern kurgu
Postmodern fiction in Turkish novel after 1990
  1. Tez No: 355856
  2. Yazar: TOLGA BAŞDAMAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FETİH YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Toplumların geçirmiş olduğu siyasal ve sosyal değişimler edebiyatı da derinden etkilemiştir. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında Amerika ve Avrupa'da ortaya çıkan postmodern düşünce, kısa sürede kültür ve edebiyat ortamına da yansır. Gerçeği anlatma iddiasında olan roman, bu özelliğinden dolayı postmodernizmden en fazla etkilenen edebî tür olmuştur. Postmodern felsefenin, gerçekliği; özneye göre değişen bir görecelilik olarak tanımlaması, roman için de önemli bir değişimin başlangıcıdır. Gerçeklikten uzaklaşarak, toplumsallığını kaybeden roman, kendi yazılış serüvenini anlatan bir türe dönüşür. İçeriğin çoğulcu bir şekilde dağılması, metinlerarasılık, üstkurmaca, gerçekliğin yitimi bu yeni romanların en önemli özellikleri olmuştur. Postmodern romana ait birtakım özelliklerin 1990 öncesi Türk romanlarında da görülmesine rağmen, yazınsal bir anlayış olarak postmodern romanların 1990 sonrasında yoğunlaştığı görülür. Bu romanlarda gerçeklikten kopuş ve kurmacalık açıkça belirtildiği için, romanlar kurgusal özelliklerine göre değerlendirilmiştir. Postmodern romanların genel özelliklerini gösteren eserler, dokuz farklı başlık altında incelenmiştir. Bu çalışmada amaç, postmodern düşüncenin Türk romanındaki yansımalarını anlamaya çalışmak ve postmodern romanların, roman türünün ilk ortaya çıktığı noktadan çok farklı bir yerde olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
Social and political changes that societies experienced have also affected literature deeply. Postmodern thought which surfaced in the second half of 20th century in America and Europe reflected on the culture and literature as well in a short time. Novel whose claim is to tell the truth has been affected the most by postmodernism because of this. The fact that postmodern philosophy describes reality as relativity that changes according to subject is the beginning of an important change for the novel. Novel has changed into a genre that tells the adventure of itself being written by getting away from reality and losing its sense of community. Distribution of content in a pluralist way, intertextuality, metafiction and loss of reality are the most important properties of these new novels. Even though some of the properties that belong to postmodern novel were seen in Turkish novels before 1990, it is seen that postmodern novels centred after 1990 as a literary concept. Since disengagement from reality and fictitiousness are openly indicated in these novels, they have been reviewed by their fictional properties. The works that show general properties of postmodern novels have been analysed under nine different titles. In this study the aim is to try to understand the reflections of postmodern thought in Turkish novel and to show that postmodern novels are in a very different place than the point novel genre first surfaced.