Gaziantep milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri(1923-1950)
Gazi̇antep parlamenterians and political activities (1923-1950)
- Tez No: 355855
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Bu çalışmanın konusu 1923-1950 yılları arasında Gaziantep Milletvekilleri ve Siyasi Faaliyetleri olarak belirlenmiştir. Öncelikle Gaziantep'in tarihi ve coğrafi konumu ifade edilmiştir. Gaziantep'in 1923-1950 yılları arasındaki ekonomik, siyasal ve sosyal durumu genel hatları ile ortaya konulmuştur.Tez çalışması, TBMM'nin II, III, IV, V, VI, VII ve VIII. dönemlerini kapsamaktadır. 1923-1950 döneminde TBMM'de görev yapmış olan yirmi Gaziantep milletvekilinin biyografileri ortaya konularak, söz konusu milletvekillerinin sosyo-ekonomik profilleri ele alınmıştır. Milletvekillerinin yerellik oranı, yaş grupları, eğitim düzeyleri, bildikleri yabancı diller, meslekleri, tekrar seçilebilme becerileri, tespit edilerek açıklamalarda bulunulmuştur.Kronolojik sıraya uygun olarak her yasama dönemi kendi içinde değerlendirilerek milletvekillerinin faaliyetleri dönemler halinde verilmiştir. Milletvekillerinin ilgi alanları ve çalışmaları farlılık göstermektedir. Dolayısı ile tüm milletvekilleriyle ilgili standart bir konu tasnifi yapılmamıştır. Her milletvekilinin çalışmalarına göre konu tasnifi yapılmıştır. Böylece milletvekillerinin bölgesel kalkınmaya olan katkılarıyla ülke kalkınmasındaki rolleri ortaya konulmuştur. Bunun yan ısıra 1923-1950 döneminin bütünüyle ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak 1950'ye kadar Gaziantep şehrinin sosyal ve ekonomik kalkınmasıyla beraber toplumsal değişme ve gelişme sürecini etkileyen temel faktörler milletvekillerinin göstermiş oldukları performansları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bunların dışında Gaziantep milletvekillerinin çeşitli konularda T.B.M.M. de yapmış oldukları konuşmalar tespit edilerek özetlenmiş ve bunlara da tezde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study was determined as Gaziantep MPs and political activities between the years 1923-1950. First of all, Gaziantep's history and geographical location were explained. Gaziantep's economic, political and social circumstance, between the years 1923-1950, is presented in general terms. This thesis study includes the 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, and 8th periods of The Grand National Assembly of Turkey. Gaziantep's 20 MPs who took in charge between the years 1923-1950 are dealt in terms of their socio-economic profiles by being included their biographies. The localness rate, group of age, education level, foreign languages known by them, profession and capability of being elected again of the MPs are identified and explained. The activities of MPs are explained according to their period and chronologically by evaluating each legislative period. The interests and working of MPs are changeable. Therefore, a standard subject classification was not made about all MPs. A subject classification was not made according to works of all MPs; thus, the role of their contribution to local development and country development of the MPs are presented. A general evaluation about the term between the years 1923-1950 was done, too. Gaziantep's basic factors which influence social changing and development process with its economic development are evaluated in terms of the performance of the MPs by starting with the first years of democracy until 1950.Apart from these subjects, the speeches of Gaziantep MPs about different subjects in The Grand National Assembly of Turkey are identified, summarized and included in the thesis.