Yahya Akyüz'ün eğitim felsefesi ve Türk milli eğitimine katkıları
  1. Tez No: 355857
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Eğitim, insanoğlunun varlığıyla birlikte başlayan ve devam eden bir süreçtir. Eğitim, geçmişten günümüze kadar tüm toplumların ve bu toplumlardaki düşünürlerin, önemle ele aldıkları bir alandır. Düşünce tarihimize bakıldığında bu alanda çok sayıda çalışma olduğu görülmektedir. Bunlar içerisinde önemli bir yere sahip olan, yılların verdiği tecrübe ve bilgi birikimiyle Yahya Akyüz'ün eğitime bakışı ve Türk milli eğitimini konu edinen düşüncesi araştırılmıştır. Yahya Akyüz'ün görüşlerinin ortaya çıkarılması amacıyla, eserleri incelenmiş ve araştırmada yöntem olarak belgesel tarama yöntemi seçilmiştir. Bu çalışmanın amacı değerli bir bilim adamı olan Yahya Akyüz'ün eğitim görüşlerini ortaya çıkarmak ve günümüz eğitim sisteminde yansımalarını araştırmaktır. Yahya Akyüz'ün eserleri ve hakkında yazılan eserler taranarak O'nun eğitim düşünceleri ve dayanak noktaları ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is a life-long process that starts with the existence of humanbeing. Education is a field which all the societies and the thinkers of these societies have dealt with in a vital way from past to present. Considering our intellectual history, it can be seen that there are a large number of studies in this field. With years of experience and a great deal of accumulated knowledge that has an important position among these, Yahya Akyüz's viewpoint about education and his opinion regarding the Turkish National Education were studied. Yahya Akyüz's studies were analyzed in an attempt to reveal his views and documentary scanning method was selected as a method for analyzing. The objective of this study is to reveal the opinions of our valuable scholar Yahya Akyüz about education and analyze their reflection on our education system today. By scanning Yahya Akyüz's works and works that were written about him,his opinions and hinges on education were found out.