Ritual communication: A case study in Seyyid Ali Sultan Ocak's Cem rituals
Ritüel iletişimi: Seyyid Ali Sultan Ocağı Cem ritüellerinde örnek olay çalışması
- Tez No: 355889
- Danışmanlar: PROF. DR. JAY COURTNEY FİKES, YRD. DOÇ. DR. ARİF AJALOGHLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Din, Halk Bilimi (Folklor), Anthropology, Religion, Folklore
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu araştırma grup üyelerinin, diğer bir ifadeyle Seyyid Ali Sultan Ocağı Çamlıca Süreği'nde taliplerin, amaç ve isteklerini gerçekleştirmek, topluluk içerisinde birliği sağlamak ve yönetmek için, ritüeller ve süreklilik gösteren kurallar aracılığıyla, birbirleriyle ve spritüel dünya ile nasıl iletişim kurduklarını açıklamaya çalışmıştır. Geçmişten günümüze literatür çalışmaları Aleviliğin ocaklar vasıtasıyla organize olduğunu göstermiştir. Ocak kültü onların kültürlerinin bütünleyici parçasıdır. Alevi ocaklarının araştırılmasıyla zenginleşen bilgi, araştırmacıların, Alevi-Bektaşi kültür örüntülerini anlamak için ocaklara odaklanmak zorunda olduklarını kanıtlamıştır. Araştırmanın hedefi de Seyyid Ali Sultan Ocağı Çamlıca Süreği'nde geleneksel ve kendine özgü olan inanç ve pratikleri kaybolmadan önce yakalamaktır. Bu araştırma iletişim yaklaşımının rehberliğinde Seyyid Ali Sultan Ocağı'nı bir organizasyon kültürü olarak anlamaya odaklanmıştır. Yapısalcı yaklaşım iletişim perspektifine adapte edilmiştir. Temel ilke cem ritüeli katılımcılarının, cem ritüelleri sırasında, ana semboller ve aktarılan anlamlar aracılığıyla nasıl iletişim kurdukları ve bu yapının ocak üyeleri arasında nasıl bir birlik sağladığıdır. Araştırma boyunca, organizasyon kültürünün cem ritüellerinde nasıl ortaya çıktığını fark etmemi sağlayan çok önemli kanıtlar elde edilmiştir. Cem ritüeli aracılığıyla grup içi iletişim ve grup kimliği sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research has tried to demonstrate how group members, or talips of the Seyyid Ali Sultan Ocak in the Çamlıca sürek, through a cem rituals, communicate with each other and their spiritual world to realize their goals and desires, abiding by rules which guide their conduct and maintain unity in their congregation. A review of literature, from past to the present, has demonstrated that Alevism has been organized through ocaks. The ocak cult is an integral part of their culture. The enriching knowledge that originates from the different ocaks of Alevis demonstrated that scholars must focus on ocaks to better understand the patterns of the Alevi-Bektashi culture. The objective of this research is to capture the traditional and unique beliefs and practices of the Seyyid Ali Sultan Ocak in the sürek of Çamlıca before they vanish. This research, guided by a communications perspective, was focused on understanding the Seyyid Ali Sultan Ocak as an organizational culture. And also structural approach has adopted within the communications perspective. The principle focus is that during the cem rituals, how ritual participants communicate with key symbols and convey meaning through cem ritual and how structure maintains group unity among members of cem rituals within the ocak organization. During the research I gained considerable evidence which enable me to recognize how their organizational culture manifested itself in their cem rituals. Cem ritual is a way to maintain intra-group communication and group identity.