The effect of Turkish diplomatic relations on Turkish ballet history
Türk diplomatik ilişkilerinin Türk bale tarihine etkisi
  1. Tez No: 355888
  2. Yazar: SELEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Türk sahne sanatlarının önemli bir bileşenini oluşturan bale sanatı, karmaşık tarihi ve sınırlı kaynakları ile uzun süredir akademik ilginin dışında kalmıştır. Türk bale tarihine yönelik kaynaklar Türk Balesi'nin kuruluşu kabul edilen 1948 yılında başlayan akademik bale çalışmalarına dayanmakta Cumhuriyet Dönemi ve öncesi bale sanatına detaylıca yer vermemektedir. Bu boşluğu doldurma amacı taşıyan bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'nda başlayan erken dönem bale örneklerini, Tanzimat dönemi sonrası bale eğitimi girişimlerini ve Cumhuriyet Dönemi Türk Balesi'nin gelişmelerini irdelemektedir. Türk Balesi, altmış beş yıllık geçmişinde uluslar arası sahne sanatlarında önemli bir yer kazanmıştır. Bu ilerlemenin arkasında Türkiye'de bale sahnelenmesi 16. yüzyıla dek uzanmaktadır. 1500'lerde Orta Avrupa ülkeleri ile eş zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nda düzenlenmeye başlayan bale gösterileri İtalyan ekolünde gerçekleştirilmiştir. Bale eğitimi ve sarayda sunulan bale örneklerinin yerleşik bir çalışmasına bakıldığında on-dokuzuncu yüzyılda Mahmud II ve Abdülmecit Dönemleri'nde yapılan girişimler öne çıkmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde İtalyan ve Fransız dansçıların etkileri, Cumhuriyet Dönemi öncesine gelindiğinde Türkiye'de bale eğitiminin Rus ekolünde sürdürüldüğü ve İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz ekolünün ağırlık kazandığı görülmektedir. Önceleri Osmanlı İmparatorluğu'nun, sonrasında da Türkiye Cumhuriyeti'nin, uluslar arası politik ve diplomatik ilişkilerde bulunduğu ülkelerle olan yakınlığı ölçüsünde aldığı etkiler, Türk Devlet Balesi'nin kuruluşunda büyük rol oynamaktadır. Bu tezin amacı, Türk Balesi'nin kuruluş tarihine, söz konusu etkiler ışığında bakmaktır.
Özet (Çeviri)
The ballet art comprising a significant component of Turkish performing arts was excluded from academic fields for a long time because of its complicated history and limited resources. The resources regarding Turkish ballet history are based on academic ballet studies having started in 1948 which is considered the year when Turkish Ballet School was founded by British dancers. During Republican period and beforehand, ballet art was not examined in detail. In this study aiming at filling this gap, early ballet works in Ottoman Empire Period, ballet education initiatives carried out after Ottoman Reform Period and development of Turkish ballet during Republican Period are examined. In ballet performances organized in Ottoman Empire synchronously with European countries in 1500s, Italian ecole was adopted. When an established study on ballet education and permormances in palace is taken into consideration, initiatives in the periods of Mahmud II and Abdulmecit in 19th century become prominent. Keeping mainly the influences of French and Italian dancers during Ottoman period, ballet art in Turkey gained a new dimension with the Russian ballet artists after WWI, however, British ecole gained more importance after WWII. The effects of Ottoman Empire and then Turkish Republic' relations with other countries in terms of international policy and diplomacy have played a significant role in establishment of Turkish State Ballet. The aim of this thesis is to investigate the history of the foundation of Turkish State Ballet in the light of aforementioned effects.