Influences of individual and company level characteristics' on internationalization of Turkish small medium enterprises: From an entrepreneurial perspective
Bireysel ve şirket seviyesinde ki özelliklerin Türk KOBİ'lerinin uluslararasılaşması üzerinde ki etkileri: Girişimcilik yaklaşımı
- Tez No: 355894
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de ki KOBİ'lerin şirketsel ve bireysel özellikleri ile uluslararasılaşma dereceleri arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada belirtilen bu faktörler ile, uluslararasılaşma derecesi arasındaki bir çok ilişki ampirik düzeyde incelenmiştir. Bu faktörler ikiye ayrılmıştır: 1) Firma düzeyinde özellikler, şirketin büyüklüğü, yaşı ve çalışan profili; eğitim, yabancı dil, uluslararası tecrübe ve yaş. 2) Bireysel düzeyde ki özellikler (girişimci özellikleri); karar mekanizmasinda ki yönetici ya da iş sahibinin proaktif davranışı, belirsizliğe toleransı ve risk alma eğilimi. Analizler, uluslararası fuarlara katılmış 159 KOBI'lerden anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler baz alınarak yapılmıştır. Literatür taraması sonucunda derlenen bilgilerin ışığında, hipotezler belirlenmiş ve Faktor, Regresyon, Chi-square, Anova, Spearman analizi ve Pearson korrelasyonu analizleri yapılmıştır. Ayrıca betimleyici analiz uygulanmış ve analiz sonuçları detaylandırılarak yorumlanmıştır. Son kısmın da ise bulgular yorumlanmış, dış ticaret yapan şirketlerin bu konuda daha başarılı olması ve uluslararası pazarlara nüfuz ederken riskleri ortadan kaldırabilmeleri için politika yapıcılar, iş insanlar ve araştırmacılar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship of firm-level and individual level characteristics with the internationalization degree of Small Medium Enterprises (SME) in Turkey. With this purpose, the study consists of different factors that are investigated in two parts; 1) Firm level characteristics such as size, age of the company and the employees profile such as education, international experience, age and foreign languages 2) Individual level characteristics (entrepreneurial traits) of the manager or owner of the SME such as proactivity, tolerance for ambiguity and risk perception. The analysis is carried on 159 SMEs that attended international fairs in Turkey, Istanbul. In the light of literature review, hypotheses were formulated. Various types of analysis such as factor, regression, chi-square, Anova, Spearman analysis, Pearson correlations as well as descriptive analysis were applied. The results are given and discussed in detail. Finally, the potential implications of the findings are presented for policy makers, practitioners and researchers in order for SMEs to be more successful in their internationalization process and eliminate risk while penetrating international markets.