Eğitim kurumlarında öğretmen ve idarecilerin okul güvenliği ile ilgili çözüm yollarını belirleyebilmek için çalışma (İstanbul ili-Kartal ilçesi örneği)
educational institutions, teachers and administrators, school safety study to determine the perception and related solutions
  1. Tez No: 355919
  2. Yazar: FATMAGÜL POSLUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı,eğitim kurumlarında öğretmen ve idarecilerin okul güvenliği ile ilgili algılarının ve çözüm yollarının belirlenebilmesidir.38 maddeden oluşan taslak ölçek 100 eğitimciye uygulandı.Madde analizi sonuçlarına göre 6 madde elendi.Geri kalan maddelere faktör analizi uygulandı.Ölçeğin iç tutarlılığına Cronbach alfa katsayısı ve madde kalan toplam korelasyonu teknikleri uygulanarak karar verildi.Tüm ölçek için Cronbach alfa katsayısı 0.89 olarak bulundu. Yapılan istatistiklere göre ölçeğin 1.faktörü için güvenirlik katsayısı 0.87, 2.faktör için güvenirlik katsayısı 0.83 olarak hesaplanmıştır. İki faktörün açıkladığı toplam varyans oranı %41.1 olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study on the perceptions of school safety education institutions,teachers and administrators to develop a scale to determine. 100 educators applied to the draft scale of 38 items. According to article 6 item eliminated. Factor analysis was applied to the rest of substances. İnternal consistency of the scale, Cronbach's alpha coefficient and corrected item-total correlation was decided by applying techniques. Cronbach's alpha coefficient was 0.89 for the entire scale. According to the statistics, the reliability coefficient for the scale's factor 1 is 0.87, reliability coefficient is 0.83 for 2nd factor. Two factors have been 41.1% of the total variance.