Örgüt ikliminin algılanan örgütsel politika üzerine etkisi: kamu sektöründe bir araştırma
The Effect Of Organizational Climate On Perceived Organizatonal Politics: A Research In Public Sector
- Tez No: 355946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASENA GÜLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; örgüt iklimi ile algılanan örgütsel politika kavramları arasındaki varsayılan ilişkiyi ve etkiyi ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde kamu sektöründe çalışan 264 katılımcıya araştırma ölçekleri ve demografik değişkenleri içeren anket uygulanmıştır. Yapılan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 20.0 ile analiz edilmiştir. Güvenilirliği sağlanan ölçeklere sırasıyla açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi uygulanmıştır. Faktör analizleri sonrası oluşan faktörlere ise korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda, örgüt iklimi ve alt boyutları ile algılanan örgütsel politika ve alt boyutları arasında negatif yönlü yüksek bir ilişki ortaya çıkmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise algılanan örgütsel politika düzeyindeki değişimlerin neredeyse yarısının örgüt iklimi algısından kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca demografik değişenler ile örgüt iklimi ve algılanan örgütsel politika ortalamalarının yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi açısından farklılaştığı, cinsiyet açısından ise farklılaşmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine and reveal the hypothesized causal and correlational relationship between organizational climate and perceived organizational politics. To this end, a questionnaire form comprising of the measurement instruments and demographic questions were applied to 264 public sector respondents working in Istanbul, Ankara and İzmir provinces. The collected data were analysed via IBM SPSS 20.0 for Windows. The measurement items were subjected to exploratory and confirmatory- first and second order- factor analyses subsequent to the reliability analysis in terms of face, content and construct validity (p < ,05). Correlations and regression models were conducted through the latent variables acquired from the factor analysis. Correlation analyses demonstrated significantly negative high-level of correlations among organizational climate and subscales, and organizational politics and subscales. Regression analysis resulted in a model whereby almost 50 % of the explained variance in perceived organizational politics is accounted for by organizational climate. Demographic-wise, the respondents differed in terms of their mean level of organizational climate and perceived organizational politics according to age, educational level and tenure. No difference was discerned regarding the gender variable.