Kömür işletmelerinde maliyet analizi ve hesaplaması
Calculation of coal enterprises and cost analysis
  1. Tez No: 355945
  2. Yazar: YASİN BİLGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KARĞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kömür ülkemizde bulunan başlıca maden kaynaklarından biridir. Ülkemizin enerji ihtiyacının karşılanmasında kömürün yeri büyüktür. Kömür üretimini arttırmak ve kömür üretim maliyetini düşürmek enerji maliyetlerini düşürmek açısından önemlidir. Çalışmamızın birinci bölümünde kömürün tanımı, sınıflandırılması, çeşitleri konularında bilgi verilmiştir. Madenciliğin tarihi, kömürün tarihçesi ve önemi konuları ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmamızın ikinci kısmında ise Maliyet Muhasebesi ve maliyetlerle ilgili genel kavramlar anlatılmıştır. Ayrıca gider çeşitleri ve maliyet sistemleri örneklerle anlatılmıştır. İkinci kısmın son bölümünde ise uygulama örneğinde kullanılan safha maliyet sistemi ayrıntılı olarak, örneklerle anlatılmıştır. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde Manisa' nın Soma ilçesinin coğrafik konumu, Türkiye açısından önemi, jeolojisi ve kömür üretimi hakkında bilgiler verilmiştir. Soma' daki kömür işletmelerinden yararlanarak, maliyet hesaplamaları safha maliyet sistemi çerçevesinde yapılmıştır. Böylece kömür işletmelerinde maliyet hesaplamalarının ve muhasebe işlemlerinin nasıl yapıldığına dair sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. Bu sonuçlardan en önemlisi Direkt İlk Madde ve Malzemenin Genel Üretim Giderleri içinde değerlendirildiği ve Safha Maliyet Sisteminin uygun maliyet hesaplama yöntemi olarak seçilmesinin yerinde olduğu belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
Coal is a major mining source in our country. In satisfying the need of energy of our country, importance of coal is huge. Increasing coal production and decreasing coal production cost is important with regards to decreasing energy costs. In the first part of our study, information is given about coal's description, classification and types. Explanations about history of mining, history and importance of coal are given. In the second part of our study, concepts about cost accounting and costs are explained. Also, types of expenditures and cost systems are explained with examples. In the end of second part, process costing system is stated in detail with examples. In the third and final part of our study, the geographic location, geology and coal production, of Manisa's Soma district and its importance for Turkey are explained. Applying on Soma's coal enterprises, cost calculations are done pursuant to process costing system. Thus, results and recommendations are given about how cost calculations and accounting transactions are done in coal enterprises. The most important results can be stated as that Direct Raw Materials and Supplies are calculated in General Production Expenses and that choosing Process Costing System as a relevant cost method is adequate.