Yerli hammaddelerle stronsiyum hekzaferrit (SrO.6Fe2O3) mıknatıs üretiminde parametrelerin nihai ürüne etkileri
The effect of parameters to final product in the production of strontium hexaferrit (SrO.6Fe2O3) magnet with domestic raw material
  1. Tez No: 355964
  2. Yazar: REŞAT ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KELAMİ ŞEŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Son yıllarda stronsiyum hekzaferrit mıknatıslar üzerinde yapılan çalışmalar, manyetik özelliklere etki eden parametreler üzerine yoğunlaşmıştır. Bu parametreler; Kalsinasyon sıcaklığı ve süresi, tane boyutu, sinterleme sıcaklığı ve süresi, SrO/Fe2O3 mol oranı ile katkı elementleri şeklindedir. Bu çalışmanın amacı, yerli hammadde olan çelikhane tufali ve sölestin cevherinden elde edilen stronsiyum karbonat kullanarak stronsiyum ferrit mıknatıs üretmek, sentezleme işlemlerinin nihai ürününü etkileyen parametrelerini (kalsinasyon sıcaklığı ve süresi, empürite bileşimleri vs) incelemek ve böylece mıknatıs üretiminde yurt dışı bağımlılığını azaltmaktır. Bu çalışma ile stronsiyum hekzaferrit üretimi için tufalin, demir oksit kaynağı olarak kullanılabileceği görülmüştür. Alaşımsız düşük karbonlu çelik üretiminde oluşan tufalde bulunan %98.7 – 99.4 aralığındaki Fe2O3, stronsiyum hekzaferrit sentezi için ihtiyaç duyulan demir oksit (hematit) miktarını karşılamaktadır. Tufalin atmosferik koşulda yüksek sıcaklıklarda yapılan ısıl işlemle sağlanan manyeyit–hematit dönüşümü öğütmede ince boyuta ulaşmayı kolaylaştırmaktadır. Manyeyit–hematit dönüşümü ile tufalin sertlik değerinin düşmesi tufalin öğütülme performansını arttırmaktadır.Empürite içeriği fazla olan tufal ile üretilen kalsinasyon ürünlerinin XRD analizlerinde fazların büyük oranı SrO.6Fe2O3 'dır.Empürite içeriği düşük olan tufal ile iki farklı süre ve sıcaklıkta üretilen kalsinasyon ürünlerinde fazların tamamı SrO.6Fe2O3 'dır.Tufalde bulunan empüriteler, kalsinasyon ürünlerindeki SrO.6Fe2O3 fazının oranını düşürmektedir.
Özet (Çeviri)
Exposed to the magnetic field and magnetic material that is gained the magnetization define as magnetic material. Magnetic products have 8 billion dollars worth market share. Generally it is used for electric motors, motor parts and various computer applications. Having the biggest market share NdFeB magnets showed %40 percent increase from 2007 to date. Especially for the last 7 years their demand grew exponentionally inrelation to the growing electronic market.500.000 Tons of magnet is produced annualy. Biggest producers are Chine, India, Japan, Brasil, European Contries and U.S.A. Especially due to their electrical properties, electronic ceramic materials forms %90 of the ceramic material production. Grain size, the amount of vacancy and composition are an important part of the crystal structure of magnetic materials that have such this electrical properties.