Kırmızı çamur ile sulardan arseniğin giderilmesi
Removal of arsenic from waters by using red mud
- Tez No: 356108
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çevre Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Environmental Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, kırmızı çamurun arseniğin uzaklaştırılması üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Öncelikle adsorbent olan kırmızı çamur ile arseniğin uzaklaştırılması için optimum pH değeri, karıştırma süresi ve kırmızı çamur miktarı saptanmıştır. pH 2,5 ile pH 10 arasında farklı değerlerde çalışılmış ve sentetik olarak hazırlanan çözeltilerden en iyi adsorblanmanın pH 5,5'ta olduğu gözlenmiştir. Kırmızı çamur miktarının incelendiği deneylerde, 0,5 gr/lt kırmızı çamurun az miktarda olmasına rağmen etkin olduğu anlaşılmıştır. Farklı arsenik konsantrasyonlarında da sürdürülen çalışmalarda, 100 ppm'e kadar oldukça yüksek bir verim elde edilmiş, 100 ppm'den yüksek konsantrasyonlarda ısıl aktivasyon işlemi ile arsenik giderme verimi arttırılmıştır. Elde edilen bu veriler doğrultusunda kırmızı çamur peletileri hazırlanarak arsenik giderimi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışılan gerçek arsenikli atık su numunelerinde ise, 4 gr /lt kırmızı çamur kullanılarak pH 5 değerinde arsenik konsantrasyonu, müsade edilen limit değer olan 0,5 ppm'in altına rahatlıkla indirilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cosidering the facts of both arsenic and red mud issues, in this study, the influence of red mud on removing arsenic from waters is investigated. The aim was, by using red mud as a low cost adsorbent, having a good efficiency of arsenic removal from waters and waste waters. Primarily, optimal pH for arsenic removal, stiring duration, and amount of red mud are determined. In a range from pH 2.5 to pH 10 have been studied in many different values and the best in synthetic absorbable's concentration of arsenic is observed at pH 5.5. Also it has been concluded that even 0,5 gr/L red mud is enough effective for arsenic removal at pH 5,5 with a concentration of 10 ppm arsenic. In order to increase the arsenic efficiency at concentrations as high as 100 ppm heat activation method has been used. On the other hand, it has been worked with arsenic containing waste waters and with 4 gr/L red mud, it has been able to reduce the arsenic concentration to a level below 0,5 ppm, which is the limit for permitted levels of arsenic in waste waters. Afterwards, for the application and the transportation with ease, red mud transformed to the red mud pellets by using starch. The adsorption experiments in a colunm system with two different size of these pellets show that with the fine pellets, better results are obtained.