Membran prosesleri kullanılarak içme sularından arseniğin giderilmesi
Removal of arsenic from drinking water by using membrane proceses
  1. Tez No: 266319
  2. Yazar: İLKER AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada ters osmoz ve aktive edilmiş kırmızı çamur ile arseniğin uzaklaştırılması araştırılmıştır. Sulardan arseniğin uzaklaştırılması için genellikle kullanılan metotlar koagülasyon-çöktürme, adsorpsiyon, elektrodializ, iyon değiştiriciler, filtrasyon metotları ve ters osmozdur. Bu çalışmada; ters osmozla arseniğin uzaklaştırılması üzerine etkili olan basınç, pH, besleme konsantrasyonu ve membran türü gibi parametrelerin etkisini değerlendirmek için masa üstü ölçekli çapraz akışlı membran tesisinde sentetik numuneler hazırlanarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca aktive edilmiş kırmızı çamur ile arseniğin uzaklaştırılması üzerine etkili olan adsorban madde miktarı, temas süresi, konsantrasyon, pH ve sıcaklık gibi parametreler çalışılmıştır. Deney sonuçlarımızda; ters osmozla arseniğin uzaklaştırılması basınç, pH ve membran türüne bağlı olduğu tespit edilmiştir. Aktive edilmiş kırmızı çamur ile arseniğin uzaklaştırılması adsorban madde miktarı, temas süresi, pH, konsantrasyona bağlı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of arsenic aqueous solution by reverse osmosis was investigated. Used methods for removal of arsenic from waters are mainly coagulation-precipitation, adsorption, electrodialis, ion exchangers, filtration methods and reverse osmosis. In this study, we have focused that effective parameters on removal of arsenic are such as pressure, membrane type, pH and concentration of arsenic and in this connection, to evaluate above mentioned this parameters a batch experiments were carried out by using bench-scale crossflow filtration unit. Moreover, the removal of arsenic by activated red mud adsorbents that are effective on the amount of adsorbent; contact time, concentration, pH and temperature parameters were studied. Our experimental results indicated that removal of arsenic by reverse osmosis depended on pressure, pH and membrane type. Red mud activated by the removal of arsenic, the amount of adsorbents, contact time, pH, concentration was found.