Yeni bir ekonomik kalkınma modeli olarak kalkınma ajansları: Karacadağ Kalkınma Ajansı örneği
- Tez No: 356285
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
1980'li yıllarda kamu yönetimine yapılan tenkitler, liberal ve ekonomik değişiklikler ile özel sektördeki gelişmeler yeni kamu işletmeciliğinin doğmasına neden olmuştur. Bu yeni yaklaşımla artık yerel hizmetlerin merkezi hükümetler yarine yerel birimlerce sağlanması gerektiği belirtilmiştir. Kamu yönetimindeki bu radikal değişim beraberinde bölge, bölgecilik, bölgeselleşme vb. kavramlar ortaya çıkarmıştır. Bölgelerin istihdam ve altyapı yetersizliği, yetersiz mali yapısı ile bölgelerarası gelir farklılıkları; bölge içi ve bölgelerarası gelişmişlik farklılıklarının kaldırılmasına yönelik eşitlikçi-dengeli bir ekonomik kalkınma anlayışının uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Bu kalkınma anlayışının temel araçları da bölgesel kalkınma ajansları olmuştur. İlk örnekleri Amerika kıtasında görülen kalkınma ajansları 20 yüzyılın ikinci yarısında Avrupa kıtasında görülmeye başlanmıştır. Bölgesel Kalkınma Ajansları Avrupa Birliği'nin de destekleri ile Doğu Avrupa ülkelerinde kalkınmayı sağlayacak temel model olarak kabul edilmiştir. Türkiye'de ise ilk Kalkınma Ajansları 2006 yılında İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflamasına göre ilk olarak İzmir ve Çukurova Bölgesinde kurulmuştur. 2010 yılı itibariyle Türkiye genelinde 81 ili kapsayan 26 kalkınma ajansı bulunmaktadır. Bu kalkınma ajanslarından biri olan, Karacadağ Kalkınma Ajansı 2008/14306 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 10.11.2008 tarihinde ajans mevzuatında belirtilen amaç, usul ve esaslara uygun olarak hizmet vermek amacıyla kurulmuştur. Bu çalışmada yukarıda da belirtmiş olduğum Bölge, Bölgecilik, Bölgeselleşme, Kalkınma, Kalkınma Ajansları, Dünya'da ve Türkiye'de Kalkınma Ajansları ile Karacadağ Kalkınma Ajansı hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Anahtar Sözcükler Bölge, Bölgecilik, Bölgeselleşme, Kalkınma, Kalkınma Ajansları, Karacadağ Kalkınma Ajansı
Özet (Çeviri)
The criticisms of public administration in 1980s, recent liberal and economic changes together with private sector growth have given rise to new public managemet aspects in Turkey. This new approach indicates the necessity of local public units ensuring local sevices instead of central government . This radical changein public administration has unveiled some new concepts such as region as a whole, regionalism, regionalization, etc. Deficiencies in employment ratios and in physical infrastructure , income differences together with insufficient financial structure of the regions necessitate the implementation of the equality and balance based economic development policies aiming the removal of intra-regional and inter-regional disparities . The basic tools of this new development approach have been so far the regional development agencies. Following the first examples in the Americas, devolopment agencies have began to be seen on the European continent in the second half of the 20th century. Regional development agencies have also been approved as the basic model for promoting development in Eastern European countries with the support of the European Union. The first development agencies in Turkey were established in Çukurova and İzmir regions considering the classification of NUTS II statstical regions in 2006. As of 2010, there were 26 development agencies covering all 81 provinces of Turkey. Karacadağ Development Agency, as one of these development agencies of Turkey, was established following the cabinet desicion numbered 2008/14306 on 10.11.2008 to fullfill the goals, principles and procedures mentioned in development agency legislation. I will try to give some information about region, regionalism, regionalization, Development, Development Agencies, Development Agencies in Turkey and in the world and the experience of Karacadağ Development Agency in specific.