2152 numaralı Safranbolu Şer'iyye sicili!nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (H.1313-1317/M.1896-1900)
Transcription and evaluation of Safranbolu Sharia court record numbered (H.1313-1317/M.1896-1900)
- Tez No: 356395
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP KARACAKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tarih, History
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karabük Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 461
Özet
Bu çalışma, 1896-1900 (H. 1313-1317) yıllarına ait 2152 numaralı Safranbolu Şer?iyye Sicil Defteri esas alınarak hazırlanmıştır. Defterde toplam olarak 405 belge mevcuttur. Defterde toplamda dört ayrı kadı dönemine ait kararlar bulunmaktadır. Çalışmamız; içindekiler, giriş, belgelerin özet ve transkripsiyonu ile değerlendirme ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Safranbolu?nun kısa bir tarihçesi, şer?iyye mahkemeleri ve şer?iyye sicilleri hakkında bilgiler yer almaktadır. Transkripsiyon öncesinde belgelerin kısaca özetleri verilmiş olup transkripsiyon, değerlendirme ve sonuç bölümüyle çalışmamız sonlandırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Safranbolu (Zağferanbolu), Şer'iyye Sicilleri, Kadı, Mahkeme
Özet (Çeviri)
This study is based on the Safranbolu Sharia Court Record numbered 2152 which belongs to the year of 1896-1900 (H.1313-1317). There are 405 documents available in this Court Record. In total, this record includes decisions that belong to four different kadi?s periods.Our study consists of table of contents, introduction, summary and transcription of documents, evaluation and conclusion.The introduction part contains a brief history of Safranbolu and information about Sharia Court and its records. Before transcription, summaries of documents are given and the study is terminated with transcription, assessment and conclusion sections. Key words : Safranbolu (Zağferanbolu), Sharia Court Records, Kadi, Court.