Türk kökenli KOBİ'lerin Malezya'daki faaliyetlerinin incelenmesi
Investigation of Turkish origin of SMEs activities in Malaysia
  1. Tez No: 356394
  2. Yazar: REFİK POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Küçük ve Orta Ölçekli işletmelerin (KOBİ'ler) bütün ülkelerde ekonomik gelişme bakımından önemli bir rol oynadığı inkar edilemez bir gerçektir. Malezya'da KOBİ'ler 2000 yılından beri toplam şirket sayısının % 95'inden fazlasını oluşturmakta ve toplam üretimin % 40'ından, toplam istihdamın % 60'ından ve toplam katma değerin ise % 45'indne fazlasına katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı; Malezya'da faaliyet gösteren Türk kökenli Küçük ve Orta Ölçekli (KOBİ) işletmelerin girişimcilik ve iş başarısının Malezya ekonomisi bağlamındaki katkısının araştırılmasıdır. Bu çalışma kapsamında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren Türk girişimciler incelenerek, Türk girişimcilerin nitelik ve özellikleri ortaya konulmuş, onların girişimciliğe ve Malezya'daki iş dünyasının girişimsel sürecine ve ilerlemesine nasıl katkı sağladıkları incelenmiştir. Bu çalışmada ayrıca Türk girişimcilerin motivasyonları, kontrol pozisyonları ve demografik nitelikleri de incelenmiştir. Anahtar Sözcükler :KOBĠ, Malezya, ĠĢletme
Özet (Çeviri)
It is undeniable fact that Small and Medium Enterprises (SMEs) plays important role in the economic development for all countries. In Malaysia, the SMEs represent more than 95% of the total business establishments, contribute more than 40% of the total output, more than 60% of total employment, and more than 45% of total value-added since year 2000. This study is an evaluation of the contribution of entrepreneurial competencies and business success in small and medium sized enterprises (SMEs) which is Turkish origin entrepreneurs in the context of Malaysian economy. Through an empirical study of Turkish entrepreneurs in different sectors, this study explores the characteristics and attributes of Turkish entrepreneurs and their attitudes towards entrepreneurship and the entrepreneurial process and post-start-up of business in Malaysia. We also explore the motives, locus of control, and demographic attributes of Turkish entrepreneurs. Keywords : SME's, Malaysia, Business