Tirebolu Karakaya vadisinde tombul fındık klon seleksiyonu
Tombul hazelnut clonal selection in Karakaya valley Tirebolu
  1. Tez No: 382874
  2. Yazar: AHMET GÖĞÜS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Giresun ili Tirebolu ilçesi Karakaya Vadisinde yetiştirilen Tombul fındık çeşidinin üstün özelliklere sahip klonlarının seçilmesi amacıyla 2012 ve 2013 yıllarında yürütülmüştür. Seleksiyon çalışmasında 2012 yılında 100 klon ve 2013 yılında bu klonlardan seçilen 21 klon incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular“Değiştirilmiş Tartılı Derecelendirme Yöntemine”ne göre değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda 28TKV02, 28TKV23, 28TKV45, 28TKV48, 28TKV69 ve 28TKV93 numaralı klonlar ümitvar olarak seçilmiştir. Seçilen klonlarda iki yıllık ortalamalara göre, verim 825,00-1364,21 g; iç oranı % 52,06-55,15; iç ağırlığı 1,11-1,15 g; sağlam iç oranı % 79,67-91,00; iç büyüklüğü 13,58-13,94 mm; verim dalgalanması % 3,68-49,72; iç şekil indeksi 1,04-1,09; kabuk kalınlığı 0,88-1,13 mm ve çotanaktaki meyve sayısı 2,94-3,25 adet olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2012 and 2013. The purpose of this study is to selected of clones with superior features of the Tombul hazelnut cultivar which is grown in the Karakaya Valley in the district of Tirebolu Giresun. 100 clones is selected in 2012 and 21 clones selected from these clones in 2013 were studied. The findings obtained in the study is evaluated according to“Modified Weighted Rating Method”. In conclusion, clone numbers of 28TKV02, 28TKV23, 28TKV45, 28TKV48, 28TKV69 and 28TKV93 were selected as promising clones. Selected clones according to two-year average; yield 825.00 - 1364.21 g, internal rate 52.06 - 55.15%, internal weight 1.11 - 1.15 g, good kernel rate 79.67 - 91.00%, internal size 13.58 - 13.94 mm, yields fluctuate 3.68 - 49.72%, internal shape index 1.04 - 1.09, shell thickness 0.88 - 1.13 mm and hazelnut number of cluster 2.94 - 3.25 was determined.