A comparative analysis of quality competition in manufacturing exports based on intra-industry trade
İmalat sanayi ihracatında kalite rekabetinin endüstri-içi ticaret temelli karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 356431
  2. Yazar: GÜLÇİN ELİF YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SUUT DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Aynı endüstriler içindeki eşanlı ihracat ve ithalat olgusu olan endüstri-içi ticaretin ticaret teorisindeki devrimi, dünya ticaretinde birçok farklı bakış açısına neden olmuştur. Ülkeler, bir ülkede düşük kaliteli, bir başka ülkede ise yüksek kaliteli olarak nitelendirilen ürünler arz edebileceğinden, malların kalitesi, bir ülkenin ihraç malları için olan talepte önemli bir rol oynar. Bu çalışmanın esas amacı, endüstri-içi ticaret baz alınarak, seçilen gelişmekte olan ekonomilerin Avrupa Birliği pazarında kalite rekabetleri hakkında bilgi elde etmek için imalat sanayilerinin durumunu değerlendirmektir. Bu bakımdan, altı gelişmekte olan ülke -Brezilya, Çin, Hindistan, Meksika, Rusya ve Türkiye (BCIMRT)- raportör, beş en büyük Avrupa Birliği üyesi ülke -Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve İngiltere (EU-5)- ise paydaş ülke olarak alınmıştır. Bu çalışma ayrıca, BCIMRT ülkelerinden EU-5 pazarına ihraç edilen malların kalitesindeki ihracat benzerlikleri ve farklılıklarını da iki-yönlü ticaret verisinden faydalanılarak incelemektedir. Ticaret eğilimi 2000-2010 dönemi için olan Uluslararası Standart Endüstri Sınıflaması 4 basamaklı Revizyon 3 iki-yönlü ticaret verisi baz alınarak incelenmiştir. Tüm hesaplamalar imalat sanayi için yapılmıştır. Sonuçlara göre, EU-5 pazarında Türkiye ve Çin arasında önemli bir ihracat rekabeti vardır. Ek olarak, Türkiye'nin önde gelen sektörleri-tekstil ürünleri, ana metal sanayi ve motorlu kara taşıtı ve römorklar- ve bunların EU-5 pazarında ihracat yapabilirlikleri birtakım karşılaştırmalar yapılarak tartışılmıştır. Anahtar Kelimeler : imalat sanayi, ihracat, endüstri-içi ticaret, ihracat benzerliği, ihracat rekabeti, ihracatta kalite
Özet (Çeviri)
The intra-industry trade (IIT) revolution in trade theory, which is the phenomenon of simultaneous exports and imports of goods within the same industries, led to a different view of the world trade in several respects. Since countries might be supplying goods that are considered as low quality in a country and as high quality in the other country, the quality of goods play an important role in the demand for exported goods of a country. The main objective of this study is to evaluate the position of manufacturing industries of selected emerging economies in the EU market in order to get an information about their quality competition based on intra-industry trade. In this respect, six emerging countries are taken as a reporter- Brazil, China, India, Mexico, Russia and Turkey (BCIMRT) and five largest EU countries as partners- France, Germany, Italy, Spain and United Kingdom (EU-5 ). Making use of the bilateral trade data, this study also examines the export similarities and the differences in the quality of goods exported from BCIMRT to the EU-5 market. The pattern of trade is examined based on the bilateral trade data for 2000-2010 period by using International Standard Industrial Classification (ISIC) Revision 3 data at the 4-digit level. All calculations are made for the manufacturing sector. According to results, there is a significant export competition between Turkey and China in EU-5 market. Additionally, prominent sectors of Turkey- textiles, basic metals and motor vehicles, trailers and semi-trailers- are introduced and their export capability in EU-5 market are discussed by making some comparisons. Keywords : manufacturing industry, export, intra- industry trade, export similarity, export competitiveness, quality in export