Family controlled and non-family controlled firms in BİST 100 and their financing decisions for the period 2005-2012
Aile bireyleri kontrolünde olan ve olmayan BİST 100 firmaları ve bu firmaların finansman performansları 2005-2012 dönemi
- Tez No: 356432
- Danışmanlar: PROF. DR. JALE ORAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma Borsa Istanbul şirketlerinin aile şirketi olma veya olmama durumlarının finansal kararlarına; hisse senedi ihracı ve borçlanma davranışları çerçevesinde etkisini araştırmaktadır. Çalışmaya konu firmalar 2005-2012 yılları arasında BIST-100 endeksi ile BIST-50 ve BIST-30 alt endekslere kote firmalardır. Dönem aralığı aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan ve Türkiye'yi de etkileyen global finansal krizi de kapsamaktadır. Bu sebeple krizin BIST üzerindeki etkisi de çalışmaya konu olmuştur. Aile şirketi; çoğunluk hisseye sahip ana hissedar yönetimi olarak tanımlanmaktadır. Aile kontrollü şirketler ise azınlık hissesine sahip olmasına rağmen kontrolü elinde bulunduranlardır. Firmaların yaş, büyüklük, teminat, nakit, borç oranı, pazar/defter değeri oranı, aktif karlılığı ve satış artışı değişkenleri bağımsız değişken alınarak incelenmiştir. Analizlerde hisse senedi ihracı ve borçlanma davranışlarına göreceli büyüklüklerin etkisini de ölçebilmek için BIST-100, BIST-50 ve BIST-30 endeksleri ayrı ayrı ele alınmıştır. Son olarak da yakın geçmiş ekonomik krizin finansal kararlara etkisi analiz edilmiştir. Yöntem olarak firmaların en az bir halka açılma dönemleri veya borçlarının kuruluş dönemine olan oranının %10'dan fazla olduğu dönemler için bir ikili değişken oluşturulmuştur. Bu değişken daha sonra logit analizi ile yaş, ln(büyüklük), teminat, nakit, borç oranı, pazar/defter değeri oranı,aktif karlılığı ve satış artışı değişkenleri bağımsız değişken alınarak incelenmiştir. Ayrıca yapılan logit analizi bir yılda en az bir çeyrek dönemde BIST-30, BIST-50 veya BIST-100 endekslerinin içerisinde bulunan firmalar için de gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar göstermektedir ki; BIST-100 endeksine kote aile firmaları hisse senedi ihracı konusunda aile yönetiminde olmayan şirketlere göre 2005-2012 yılları arası dönemde daha isteksiz oldukları görülmüştür, ancak bu sonuç BIST-50 ve BIST-30 için kısmen geçerlidir. Büyüklük değişkeni ise BIST-100, BIST-50 ve BIST-30 endekslerine kote firmaların hisse senedi ihracını artırmaktadır. Başka bir önemli sonuç da, teminatın güçlü aktif yapısını işaret etmesinden dolayı hisse senedi ihracını BIST-100 ile alt endeksler BIST-50 ve BIST-30'a kote firmalarda düşürücü bir etkiye sahip olmasıdır. Ek olarak, kriz döneminde (2008-2009) kriz öncesi ve sonrası döneme göre daha çok hisse senedi ihraçları görülmüştür. Bunlar şirketlerin finansal kararlarında iyi yönetildiğine işaret olarak görülebilir. BIST-100, BIST-50 ve BIST-30 endekslerine kote firmalarda hisse senedi ihracı ve borçlanma konusunda çok açık davranışsal farklılıklar görülmektedir ve sonuçlar çok nettir. Diğer tarafta, aile firmalarının aile yönetiminde olmayan şirketlerle karşılaştırıldığında borçlanma konusunda hisse senedi ihracına göre daha da isteksiz oldukları söylenebilir. Bu sonuç araştırmada incelenen tüm endeksler için geçerlidir. Yine firma büyüklükleri borçlanmayı pozitif artırmaktadır. Hisse senedi ihracından farklı olarak, beklendiği üzere borç rasyosu borçlanmayı artırmaktadır. Satış artışı sadece BIST-50 ve BIST-30 endekslerine kote firmalarda borçlanmaya pozitif etki ederken, BIST-100 endeksinde etkisi görülmemiştir. Teminat ise tüm firmalar için negatif bir faktor olmuştur. Bunlara ek olarak toplam aktifle ölçülen aktif karlılığı, BIST-30 firmalarında borçlanmayı artırmaktadır. Genç firmaların eski firmalara nispetle borçlanma konusunda daha istekli oldukları söylenebilir, diğer bir söylemle yaş borçlanma konusunda negatif etkiye sahiptir. Keywords : Aile Şirketleri, Borsa İstanbul, BIST, Finansal Kriz, Finansal Kararlar, Hisse Senedi İhracı, Borçlanma
Özet (Çeviri)
This study investigates whether family controlled and non-family controlled firms differentiate with respect to their financing decisions, that is, equity and debt issuance made by these firms in BIST. Firms that are quoted in BIST-100 and sub-indices of BIST-50 and BIST-30 are investigated for the period 2005-2012. The time interval also covers the global financial crisis that emerged in the USA and spread to many countries and also effected Turkish economy. The influence of the crisis on BIST is also examined in this study. Family company is described as the major shareholder management with majority shares. Family controlled companies are the ones that have control of family with minority shares. The effects of variables as firms' age, size, collateral, cash, leverage, mb, roa and growth on financing decisions are investigated. The analyses were conducted for BIST-100, BIST-50 and BIST-30 firms in order to see the effect of being relatively big, have any influence on debt or equity capital raising. Finally, the analyses were conducted to see the effect of recent economic crisis on the financing decisions. Methodologically, two types of binary dependent variables are generated and coded as one if the sample firm makes at least one issue of equity or excess more than 10% debt ratio compared to foundation year (2004). These dependent variables are analyzed with logit regressions with age, ln (size), collateral, cash holding, leverage, market to book value, ROA, and sales growth as independent variables. Logit regresssions were also conducted for firms, which were in either in BIST-30, BIST-50 or BIST-100 for at least one quarter of a year. Results indicate that family firms quoted in BIST-100 are more reluctant to issue equity rather than non-family firms for the period 2005-2012, but it is partially true for BIST-50 and BIST-30. Size for all firms quoted in BIST-100, BIST-50 and BIST-30 increases equity issuances. Another important outcome from analyses is that collateral is a factor reducing equity issuance for firms in BIST-100 including sub-indices such as BIST-50 and BIST-30 since collateral indicates a firm's strong asset structure. Additionally, it can be asserted that there are more equity issuances in the crisis period (2008 to 2009) rather than post-crisis and pre-crisis periods. These are signs of good steering of companies with respect to financing decisions. The results are significant and show that there are significant behavioral differences between equity issuance and debt issuance for the firms quoted in BIST-100, BIST-50 and BIST-30. In addition, it can be clearly asserted that family firms are reluctant more than non-family firms for issuing debt rather than issuing equity. This result is valid for all BIST indices examined in this research. Again, firm size positively affects debt issuance. Apart from equity issuance, leverage increases debt issuance for all indices as expected. Sales growth only positively affects firms listed in BIST-50 and BIST-30 but not BIST-100. Collateral is also a negative factor for all firms. In addition to all of these, ROA, scaled by total assets, can increase debt issuance for BIST-30 firms. It can also be claimed that younger firms are more willing to issue debt rather than older firms, namely age negatively affects debt issuance. Keywords : Family Controlled Firms, Borsa İstanbul, BIST, Financial Crisis, Financial Decisions, Equity Issuance, Debt Issuance