İş zekâsı ve kurum yönetiminde iş zekâsının stratejik rolü
Business intelligence and the strategic role of business intelligence in enterprise management
  1. Tez No: 356453
  2. Yazar: EZGİ DİNÇERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM SEFA SÜTCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Nitelikli bilginin gerek tüzel ve gerek gerçek kişiler açısından kritik ve önemli değerlerin başında kabul edildiği günümüz dünyasında, özellikle bilişim alanında enformasyon, bilgi ve iletişim teknolojileri; ivmeli bir hızla gelişim göstermektedir. Buna bağlı olarak, özel sektör ve kamu sektöründe etkinlik gösteren kurumların; sürdürülebilirlik, rekabet edebilme, maliyetleri düşürme, iletişimi sağlama gibi çeşitli hedef ve amaçlar için elverişli bilgiye ulaşabilmek üzere çeşitli teknik ve dolayısıyla teknolojilere ihtiyaç duymaları kaçınılmaz olmuştur. Bu noktada, özellikle büyük ölçekli ve/veya çok uluslu kurumların operasyonel ve teknik işleyişini yapılandırılabilen İş Zekâsı (İZ) sistemleri; kurumların veri, enformasyon ve dolayısıyla bilgi yönetimini kolaylaştırmasının yanı sıra, kurumun ileriye dönük üst-düzey stratejik kararlarını yönlendirebilecek aşamaya gelmiştir. Bu akademik çalışmada; İş Zekâsı kavramı tanıtılmış, onun gerçek anlamda sadece teknik analizler bütününden ibaret olmadığı, kurumların üst-düzey stratejik kararlarında etkili olduğu ve yöneticilere geniş olanaklar sunabildiği anlatılmaya çalışılmıştır. Verimli bir kurum işleyişi ve iş analizi, günümüzde hala pek çok kurumun karşı karşıya kaldığı ve çözmeye çalıştığı bir sorunsaldır. Anahtar Kelimeler : İş Zekâsı, Veri, Büyük Veri, Veri Ambarlama, Veri Madenciliği, Enformasyon, Sistem, Enformasyon ve İletişim Sistemleri, İş İletişimi, İş Analizi, Strateji, Stratejik Kararlar, Kurum Yönetimi, Bilişim, Teknoloji
Özet (Çeviri)
Information, knowledge and communication technologies especially in the informatics field are rapidly developed in the world that well qualified information and thereby knowledge are accepted as one of the most critical value for natural and legal persons. Depending on this, enterprises are operating in the private and public sectors need several techniques and technologies in order to access to optimum information and knowledge for achieving their goals and targets about sustainability, competitiveness, reducing the costs and expenditures, improving business communication etc. At this point, Business Intelligence (BI) systems progress operational and technical processes can not only facilitating to manage the data, information, and knowledge, but also determining strategic decisions at the top-level management especially within the large-scale and/or international enterprises. The main aim of this academic study is to represent the Business Intelligence concept, the effect of strategic decision of the top-level managers, and enabling to reach extensive business solutions. An efficient business progress and analysis of an enterprise is still an issue that is encountered and requires to be solved this changeable situation continuously by the enterprises. Keywords : Business Intelligence, Data, Big Data, Data Warehousing, Data Mining, Information, System, Information and Communication Systems, Business Communication, Business Analytics, Strategy, Strategic Decisions, Enterprise Management, Informatics, Technology