Kurumsal iş zekâsı uygulamalarının etkisi ve finans sektöründe bir uygulama
The impact of corporate business intelligence applications and an application in the finance sector
- Tez No: 871658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKCAN YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İş zekâsı, işletmelerin büyük miktarda veriyi etkin bir şekilde analiz ederek anlamlı bilgilere dönüştürmesini sağlayarak, rekabet avantajı elde etmelerine olanak tanıyan süreç ve yöntemlerdir. Bu bağlamda, iş zekâsının sadece veri yönetimi ve karar alma süreçlerini iyileştirmekle kalmayıp aynı zamanda stratejik yönetimde de kritik bir rol oynadığı ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, iş zekâsı çözümlerinin finans kuruluşlarındaki geçiş sürecini detaylandırarak raporlama süreçlerindeki verimliliği artırmak ve karar alma süreçlerini optimize etmektir. Çalışmada, XY finans kuruluşunda çeklerin durumunun raporlandığı Çek Raporu ele alınmıştır. Çalışma kapsamında XY finans kuruluşunda iş zekâsına geçiş sürecinde Çek Raporu; ilk aşamada raporların manuel olarak hazırlanması, ikinci aşamada PL/SQL ile hazırlanması ve son aşamada da iş zekâsı çözümü ile hazırlanması durumları incelenmiş ve çıktıları karşılaştırılmıştır. Çalışmada iş zekâsı araçlarından SAP Business Object kullanılmıştır. Sonuç olarak; iş zekâsı kullanımı ile raporlara hızlı ve doğrudan erişim imkânı, veri güvenliliği, kişi bağımlılığından kurtulma, kurum içi bilgi paylaşımında etkinlik sağlandığı görülmüştür. Ayrıca, veri kalitesinde artış ve raporlama sürecinde de verimliğin arttığı sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Business intelligence is the process and methods that enable businesses to gain a competitive advantage by effectively analyzing large amounts of data and transforming it into meaningful information. In this context, it becomes clear that business intelligence not only improves data management and decision-making processes but also plays a critical role in strategic management. The main purpose of this study is to increase efficiency in reporting processes and optimize decision-making processes by detailing the transition process of business intelligence solutions in financial institutions. In the study, the Check Report, which reports the status of checks in XY financial institutions, is discussed. Within the scope of the study, Check Reports during the transition to business intelligence in XY financial institution; In the first stage, prepare reports manually, in the second stage, prepare them with PL/SQL, and in the last stage, prepare them with a business intelligence solution were examined and their outputs were compared. SAP Business Object, one of the business intelligence tools, was used in the study. In conclusion, business intelligence provides fast and direct access to reports, data security, freedom from personal dependency, and efficiency in internal information sharing. In addition, results of increased data quality and efficiency in the reporting process were obtained.