Avrupa Birliği bölgesel kalkınma politikası: Polonya örneği
European Union regional development policy: An example Poland
  1. Tez No: 356540
  2. Yazar: MEHMET AKİF GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. FUNDA BARBAROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Avrupa Birliği (AB), bölgesel politikaları her genişleme döneminde giderek önemli konuma gelmiştir. Bugün 27 üyesi olan Birlik, farklı ekonomik ve sosyal yapılara sahip ülke/bölge profillerine sahiptir. Birlik sınırları içerisinde ekonomik ve sosyal açıdan hem çok gelişmiş bölgeler hem de az gelişmiş hatta geri kalmış bölgeler bulunmaktadır. AB, birlik bünyesinde bölgesel gelişmişlik farklarının giderilmesine yönelik ekonomik ve sosyal bütünleşmeyi yaymak amacıyla Bölgesel Kalkınma Politikaları geliştirmiştir. AB, sosyo-ekonomik düzeylerine göre bölgeleri yeniden tanımlamış, sınıflandırmış ve başta yapısal fonlar olmak üzere mali araçlar kullanarak bölgesel farklılıklarının giderilmesini amaçlamıştır. AB Bölgesel Kalkınma Politikası çerçevesinde aktarılan bölgesel kalkınma fonundan 2004 yılı ve sonrası katılım yapan ülkeler arasında en çok desteği Polonya almıştır. Polonya'da bölgesel kalkınma politikasını çok iyi uygulanmış, çok fazla proje geliştirilmiştir. Günümüzde Polonya, AB'nin bölgesel kalkınma politikası doğrultusunda en başarılı ülke konumunda gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) regional policy has become to even more important status during the every expansion period. Today, Union with 27 Member States has diverse country / region profiles with different economic and social structures. According to economic and social aspect, there are both highly developed, underdeveloped and even backward regions within the borders of the Union. The EU has developed Regional Development Policies in order to spread the economic and social integration which intended for the elimination of regional disparities within the union. The EU has re-defined and classified the regions according to socio-economic levels. And using the financial instruments, particularly including the structural funds, has aimed at the elimination of regional disparities. Poland has the most support within the framework of EU Regional Policy between members joined after 2004. Regional development policy in Poland has been very well implemented, a lot of projects has been developed. Poland, in line with the EU's regional development policy is shown in the most successful country.