Erkek tavşanların bazı dokularındaki karbonik anhidraz enzimi aktivitesi üzerine östrojen hormonu etkisinin incelenmesi
- Tez No: 356562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. E. EDİP KEHA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmamızda, 10 normal , 9 kastre edilmiş ve 11 tane de kastrasyon sonrası /3 - östradiol benzoat verilmiş erkek tavşanın kas ve karaciğer dokularında toplam karbonik anhidraz (CA) enzimi aktivitesindeki ve bu enzimin CA-III izoenzimi miktarındaki değişme¬ler incelenmiştir, CA aktivitesi^ Maren ' in fenol kır¬mızısı indikatörü metoduyla, CA-III miktarındaki de¬ğişme ise asetazolamid inhibitorünün % 50 inhibisyon oluşturan konsantrasyonuyla ( [i] ^ ) tayin edilmiştir, Kastrasyon ve hormon verilmesi, kastaki toplam CA aktivitesinde önemli değişmeler meydana getirir¬ken , karaciğerde bu etki daha az olmuştur, CA-III izoenzimi ise kas dokusunda artarken , karaciğerde önemli miktarda bir değişikliğe uğramamaktadır. Elde edilen sonuçlar,daha önce sıçan karaciğer ve kas do¬kularında yapılan çalışmaların bulgularıyla bazı nok¬talardan uyuşurken , bazı noktalarda da farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, variations of total carbonic an- hydrase (CA) activity and CA-III izoenzyme levels in the muscle and liver tissues of 10 normal , 9 castra¬ted and 11 post-castration f3 -estradiol administered male rabbits were investigated. CA activity was deter¬mined by the phenol red indicator method of Maren. Va¬riations at the CA-III levels were found by the aceta- zolamide concentrations exhibiting 50 percent inhibi¬tion ( [i]^q ) of the CA activity* Castration and hormone administration exhibi¬ted significant changes in the rabbit muscle tissue. On the other hand , this effect was found to be lower for the liver tissue, CA-III isoenzyme levels increased in the muscle and showed no significant variation in the liver. Some of our results were similar and some were contrary to the data which were determined for the liver and muscle tissues of the rats by other re¬searchers .