Bısfenol A toksikasyonuna maruz kalan erkek yeni zelanda tavşanlarında punikalajin uygulamalarının serum antioksidan seviyeleri ve üreme ile ilgili bazı hormonlar üzerine etkileri
The effects of punicalagin on serum antioxidant levels and some reproductive hormones in male new zealand rabbits exposed to bisphenol A
  1. Tez No: 551141
  2. Yazar: GÜLŞAH CANDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞÜKRÜ GÜLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bisfenol A'ya (BPA) maruz kalan erkek Yeni Zelanda tavşanlarında, güçlü antioksidan özellikleri ile bilinen punikalajinin (PUN), bazı dokulardaki oksidan-antioksidan enzimler, kandaki bazı biyokimyasal parametreler ve bazı hormonlar üzerine olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 24 erkek tavşan 2 hafta süresince laboratuvar koşullarına alıştırıldı. Daha sonra, her grupta 6 tavşan olacak şekilde rastgele 4 gruba ayrılan tavşanlarda deneysel çalışmalara başlandı. Kontrol grubundaki (KONT) erkek tavşanlara mısır yağı ve musluk suyu verildi. BPA grubunda bulunan tavşanlara mısır yağı içerisinde 20 mg/kg BPA ve musluk suyu verildi. PUN grubundaki tavşanlara mısır yağı ve musluk suyu içerisinde 2 mg/kg PUN uygulandı. Son grupta bulunan tavşanlara ise sırasıyla mısır yağı içerisinde 20 mg/kg BPA ve musluk suyu içerisinde 2 mg/kg PUN verildi. Toplam 9 hafta boyunca günlük olarak oral gavaj yoluyla yapılan uyulamalar süresince tavşanlar haftada bir kez tartılarak uygulama dozları ayarlandı. Çalışmanın son gününde 12 saat aç bırakılan tavşanların kulak arterlerinden kan alınarak bazı hormon ve biyokimyasal parametrelerin analizi için kullanıldı. Daha sonra ötenazi yapılan tavşanların iç organları fosfat tamponlu salin (PBS) ile yıkandıktan sonra oksidan-antioksidan parametreler ölçülünceye kadar -80 oC'de bekletildi. İstatistiksel analiz için PROC GLM prosedürü kullanıldı. Gruplararası farklılıklar için ise Dunnet testi yapıldı. Analizler neticesinde; kan serum inhibin, FSH, LH, FSH/LH oranı, FSH/inhibin oranı plazma, Mg, P, Ca, Na, K, bilirubin, albümin ve toplam plazma protein seviyelerinde gruplar arasında herhangi bir istatistiki farka rastlanmadı (P>0,1). Benzer bir şekilde gruplar arasındaki plazma, karaciğer ve böbrek glutatyon peroksidaz değerleri de önemsiz bulundu (P>0,1).
Özet (Çeviri)
The ameliorating effects of punicalagin (PUN) were evaluated against the changes in some oxidant-antioxidant, biochemical parameters and reproductive hormones of male New Zealand White rabbits treated with bisphenol A (BPA). A total of 24 male rabbits was housed individually and adapted to laboratory conditions for 2 weeks before the experiment. After adaptation, rabbits were randomly assigned into 4 groups. The control group received tap water and corn oil. Rabbits in BPA and PUN groups received 20 mg/kg BPA in corn oil + tap water, and 2 mg/kg PUN in tap water + corn oil, respectively. Rabbits in the last group received same amounts of BPA and PUN. All treatments were administered by daily oral gavages for 9 weeks. Body weights of the rabbits were evaluated once a week and the oral doses of the treatments were adjusted accordingly. On d 63 of the experiment, blood from the ear artery was collected and used for the evaluation of some hormones and bichemical parameters. After blood collection, rabbits were sacrificed, the internal organs were immediately removed, washed with PBS and stored at- 80oC until analyzed. The PROC GLM procedure and Dunnet post hoc analysis were used for statistical evaluations. At the end of the experiment, serum inhibin, FSH, LH, FSH/LH ratio, FSH/inhibin ratio, plasma Mg, P, Ca, Na, K, bilirubin, albumin and total plasma proteine levels were similar among the groups (P>0.1).