Polinomlar halkası
- Tez No: 356563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada» polinomlar halkası incelendi. Önce tek değişkenli polinomlar halkası ele alındı ve çarpanlara ayırma, bÖlünebilirlik ve polinomla-rın kökleri gibi bazı özellikleri verildi. Ayrıca, esas ideal halkaları ve tek türlü çarpanlara ayırma bölgesi ele alınarak bunlarla ilgili esas teoremler verildi. Diğer taraftan kuvvet serilerinin halkası ile polinomlar halkası arasındaki ilişkileri incelendi. Nihayet, bir değişkenli polinomlar halkasının bir genelleştirilmesi olarak bir halka üzerinde çok değişkenli polinomlar ele alındı. Polinomlar halkasındaki otomorfizinalar kullanılarak elemanter simetrik polinomlar tanımlandı ve temel özellikleri verildi.
Özet (Çeviri)
In this work, the ring of polynomials are studied. First, the rings of polynomials of one indeterminate are considered and some properties of polynomials like factorization divisibility and roots of polynomials are given. On the other hand, the relationships between polynomials rings and the rings of power series are investigated. Finally, as a generalization of the polynomial ring the polynomials of several variables over a ring are considered. Using the automorphisms of the polynomial ring elemantary symmetric polynomials are defined and their basic properties are given.