Weierstrass eliptik ve yarı eliptik fonksiyonlarının 1/r2 period katlarına göre değer değişimleri
  1. Tez No: 356573
  2. Yazar: İSMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
(E kompleks düzlem ve IL ele düzlemsel la ti s olmak üzere (E-İL nin kompakt alt cümleleri üzerinde düzgün yakınsak olan ve sırasıyla ; P(u) =-f +Z u weIL-{o} (u-w) ve X(u)=^+2I (^_+_±_+ u ) / U * i _ i U—W W ¿i weiL-}0) w serileriyle tanımlı Weierstrass* eliptik ve yarı eliptik fonksiyonları arasında, p(2n-l) (u^)+p(2n-l) (u1)-P(2n-2)(u2) p(2n-l)( j_p(2n 1) ( j p(2n-2) (u j_p(2n-2) (u j = 2'((u1+u2) + 2n(^ul)+5(u2) ^ orijinal bağıntıları kuruldu. Yine weierstrass1 m P(u) fonksiyonunun, birinci dereceden genelleştirilmiş, efe1] (u;z:) = ^~ exp[ni£(nH- 2+2iu(n+ ^)-TTi£ (n+ ~) J* n=-co 9-Teta fonksiyonu cinsinden ifadesi kullanılarak, modüler grup şartları altında verilen karakteristiklerin durumla-rina göre eliptik fonksiyon teşkil edildi. Ayrıca bu çalışmada k.dereceden genelleştirilmiş, il (u+ 1\:Z) f* L^'J e = (-l)m^+nA1 exp(-k/ri,cn^"k. 2niu). 9 yV7 = ^ ^ /*' = e/+^ +---+st 1 9-T e ta fonksiyonlarının 7T ve rrz peri yodl arının —- 2 katlarına göre değer değişimlerinden elde edilen katsayılar dizisinden, orijinal olan, (u/'z.) logT (u^ 11^.; 2) = g-— ı°g^ (u;£) eliptik fonksiyonu kuruldu.
Özet (Çeviri)
he original relations, P = 2 - 2n( )(u1) - ^(u2) ) P and were established betwen Weierstrass' elliptic and quasi elliptic functions defining by series, 1 2 W ^ MankM it P(u) = —+ \ ( ---- u2 wöL^Dl (U"W) and u u weiL-Jd} u-w 2 w respectively. P(u) and ^(u) functions are uniform converges on subsets of -IL, on condition that (E is a complex plane and IL is a plane latice. Again# an elliptic function was established with considering the characteristics under the modular group conditions using the value of Weierstrass1 P(u) function in terms of first order gneralized 0 -Theta function defining by the serie, Furthermore, in this study, the Original elliptic function, d d du. (u-j+IIy; du. 1 1 Log 7°(u;t) was established by means of the cofficients sequence which is obtained from value changes according to the - 2 coficients of 7/ and fTZ periods of k. order generalized following © -Theta function in mH