Sadberk Hanım Müzesi teşhirindeki sınırlı sayıda Kütahya çini koleksiyonunun belgelenmesi
Kütahya tiles collection on exhibition at the Museum of Sadberk Hanımdocumenting
- Tez No: 356688
- Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu araştırmanın amacı İstanbul ilinde bulunan Sadberk Hanım Müzesi teşhirindeki sınırlı sayıda Kütahya çini koleksiyonundaki çinilerin motif, renk, kompozisyon özelliklerinin incelenerek belgelenmesidir. Araştırmanın evrenini Sadberk Hanım Müzesi teşhirindeki Kütahya çini koleksiyonu oluşturmaktadır. Örneklem ise teşhirde bulunan 60 adet çiniden oluşmaktadır. Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi ele alınmış, amacı, önemi, sınırlılıkları açıklanmıştır. İkinci bölümde; Türk Çini Sanatının tanımı, tarihçesi, kullanım alanları, motifler, kompozisyon özellikleri, yapım aşamaları görsellerle desteklenerek detaylı olarak incelenmiştir.Betimleme yöntemiyle taranan çiniler motif, kompozisyon özellikleri, ölçüm, çizim ve fotoğraflama yolu ile belgelenerek oluşturulan bilgi formlarına işlenmiştir. Bilgi formlarından edinilen veriler; renk, konu ve boyut tabloları oluşturularak değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bilgi formlarından yola çıkarak incelenen çinilerin dönemsel farklılıkları ortaya konulmuştur. Elde edilen sayısal analizler sonucunda en çok kullanılan renklerin kobalt, en az firuze olduğu ve en çok kullanılan motiflerin bitkisel motifler olduğu anlaşılmıştır. Cins açısından baktığımızda da tabak cinsinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is located in Istanbul which is located in Sadberk Museum exhibited a limited number of Kütahya tiles tile motifs the collection, color, composition is documented by examining the properties . The universe of study is Kütahya collection exhibition in Sadberk Museum sampling is consists of 60 pieces in the exhibition . This work is consist of five-part . First problem is discussed in the section of the survey , its purpose , importance and limitations are explained . The second part of the definition of Turkish Tile Art, history, uses, motifs, compositional characteristics, supported by visual construction phases were investigated in detail . The tiles pattern is scanned with descriptive method , composition properties , measurement, drawing and photography created by way of documented information is processed to form . Information gathered from the form data, color, subject, and size were assessed by creating tables . The research results obtained in the form based on information studied in different periods of the tiles are put forward . As a result of the numerical analysis of the most commonly used colors cobalt, the most commonly used motifs floral motifs were found to be . When we look at in terms of the genus of the genus plate was concluded that there are more plate.