İstanbul ili Bağcılar ilçesinde yaşayan bireylerin maden suyu tüketim durumları
Sparkling water consumption situation of inviduals living in Bağcılar district of Istanbul
- Tez No: 356690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma İstanbul İli Bağcılar İlçesinde yaşayan bireylerin maden suyu tüketim durumunun saptanması amacıyla, tabakalama örnekleme yöntemi ile seçilmiş 511 kadın ve 489 erkek olmak üzere ergen, genç, yetişkin, orta ve üzeri yaş olarak toplam 1000 birey üzerinde yürütülmüştür. Verilerin değerlendirilmesinde; sayı ve yüzde dağılımları, aritmetik ortalama, ( ) standart sapma (ss), t-Testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Tüketicilerin % 54.6'sının her zaman, % 45.4'ünün bazen maden suyu tükettiği tespit edilmiştir. Bireylerin % 27.7'si“maden suyu ile soda arasında fark olduğu görüşüne”tamamen katılırken, % 20.2'sinin kesinlikle katılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is performed on 1000 individuals that consist of 511 females and 489 males including teenagers, young, adults, middle-aged and elders who live in Bağcılar, and is selected by stratified sampling in order to determine the sparkling water consumption situation of individual living in Bağcılar district of Istanbul. In data analysis number and percentage distribution, arithmetic means ( ), standard deviation (SD), t-test, One-Way ANOVA analysis are used. It is determined that 54.6 % of individual consume always sparkling water, and 45.4 % of them consume sometimes sparkling water. It is found that while 27.7 % of individual definitely agree,“there is a difference between sparkling water and soda”20.2 % of them definitely disagree.