12 Mart Muhtırası sonrası geçiş dönemi Ferit Melen ve Naim Talu Hükümetleri: 22 Mayıs 1972-26 Ocak 1974
Ferit Melen and Naim Talu Governmets and the transition period after March 12 Memorandum: 22 May 1972-26 January 1974
  1. Tez No: 356748
  2. Yazar: HÜLYA KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş. CAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
27 Mayıs 1961 yılında, ordunun siyasi hayata müdahalesi ile Türk Demokrasi tarihinde ilk defa bir askeri darbe yaşanmıştır. Bu askeri darbenin izleri bundan sonraki demokratik yaşamı da etkilemiş ve ülke 1971 yılında gelindiğinde ordunun ikinci kez müdahalesi ile karşılaşmıştır. Ülkede artan şiddet olaylarını ve yaşanan sorunları yönetime bağlayan ordu, 12 Martta yayınladığı muhtıra ile bu sefer siyasi hayata doğrudan el koymamış sadece mevcut hükümeti görevden almayı tercih etmiştir. 12 Mart günü, ordunun hükümeti görevden alması ile başlayan süreç, Türk Demokrasi tarihinde“ara rejim”diye isimlendirilen yeni bir dönemi başlatmıştır. Bu dönemde kurulan hükümetlerin başında hiç bir zaman ordu içerisinden atanan bir başbakan görev almamıştır. Ancak kurulan partilerüstü ya da teknokrat hükümetlerde çoğu kez ordunun desteği hissedilmiştir. 1971-1974 yılları arasında kurulan Erim Hükümetleri, Melen ve Talu Hükümetleri“partilerüstü hükümet”özelliği taşıyan hükümetler olmuştur. Muhtıranın neden olduğu bu ara dönem, 1973 Genel Seçimleri ile ülkede yeniden halk iradesinin devreye girmesiyle son bulmuştur. Bu araştırmanın konusunu, bu süreçte kurulan Melen ve Talu Hükümetleri döneminde yaşanılan siyasi, sosyal, ekonomik gelişmeler ve bu dönemlerin Türk siyasi tarihine etkileri oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
On May 27, 1961, for the first time there was a coup with the military's intervention in political life of Turkish Democracy. The coup of May, 27th has affected the democratic life thereafter and the country has faced with the intervention of the military for the second time in 1971. In the coup of 1971, the army, which deemed the government officials responsible from the escalating violence and chaos in the country, did not confiscate directly to political life but issued a memorandum on the 12th of March to dismiss the current government. On March 12, after the dismissing of the government by army, Turkish Democracy has launched a new era, which was also named“interim regime”, in its history. Any government established in this period never appointed a prime minister who has previously worked in the army. However, bipartisan governments and technocratic governments established in that era have often felt the support of the army. Erim Government and the Governments of Melen and Talu, established between the years of 1971-1974, have been carrying the feature of“bipartisan government”.Interim regime, caused by the Memorandum of March 12, ended by 1973 General Elections in the country with the public willpower. The subject of this study is, the analysis of political, social and economic developments of Melen and Talu Governments during the subjected period and their effects on Turkish political history.