12 Mart 1971 Muhtırası ile 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi öncesi yaşanan öğrenci olayları ve etkileri
12 March 1971 Memorandum And 12 September 1980 lived before student event and impact on future
  1. Tez No: 671452
  2. Yazar: HAKAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ülkelerin geleceğinin en önemli unsuru olan gençlerin hayata hazırlandık-ları ve yaşamlarına yön verdikleri yer üniversitelerdir. Üniversitelerin bilim, sanat ve teknoloji açısından hayatın her alanına etkisi olmakla birlikte, okuyan gençlerin fikir dünyasının oluşmasına da katkısı bulunmaktadır. Öğrenci olayları ise eğitim tarihinin var olduğu süreç içerisinde hep ya-şanmıştır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti tarihinde demokrasiyi sekteye uğratan 12 Mart 1971 Muhtırası ile 12 Eylül 1980 Askerî Darbesi öncesinde gerçekleşen öğrenci olayları askerin kışlalarından çıkmasında önemli bir yere sahiptir. 12 Mart Muhtırası ile 12 Eylül Askerî Darbesi öncesinde üniversitelerde derslerin boykotu ile başlayan eylemler, öğrenciler arasında oluşan ideolojik ayrışmanın şiddet eylemlerinin yanında silahlı ve bombalı eylemlere dönüşmesi ile ülkede anarşi ve terörün artmasına neden olmuştur. Bunun yanında siyasi ve ekonomik krizlerin de tetiklediği toplumsal kargaşa iç ve dış karanlık güç odak-larında etkisi ile mezhepsel çatışmaların oluşmasına ve katliama varan eylemle-rin görülmesine sebebiyet vermiştir. Tarihsel sürece bakıldığında birbirine benzer bir seyir izleyen 12 Mart 1971 Muhtırası ve 12 Eylül 1980 Askerî Darbesi toplum olarak yaşadığımız olaylardan ders çıkaramadığımızı ortak paydada buluşmak yerine kendi fikrimizi ve kendi doğrumuzu kabul ettirebilmek için karşımızdakini ötekileştirerek şid-dete başvurduğumuzu göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün umudu ve devleti emanet ettiği gençliğin enerjisini, ülkenin gelişimi ve geleceği için kul-lanılması amacıyla bir farkındalık oluşturabilmektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş kısmı ile birlik-te kavramsal tanımlamalar ve Osmanlı Döneminde yaşanan öğrenci olaylarına değinilmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'de cumhuriyetin ilanı sonrası yaşanan öğrenci hareketlerinin yanı sıra çok partili hayata geçiş ve Türkiye'de sağ-sol ideolojisinin gelişme süreci ile bu dönemde etkili olan sağ-sol ideolojik grup ve yapılar anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise 27 Mayıs 1960 Darbesi öncesi meyda-na gelen öğrenci hareketleri ile 12 Mart 1971 Muhtırası ve 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi öncesi yaşanan öğrenci olayları tarihsel olarak ele alınmıştır. Sonuç bö-lümünde ise metin içerisinde detaylı incelenen konu genel hatlarıyla değerlendi-rilmiştir.
Özet (Çeviri)
Universities are the places where young people, who are the most impor-tant elements of the future of countries, prepare themselves for life and direct their lives. Universities have an impact on every aspect of life in terms of scien-ce, art and technology and they also contribute to the formation of the world of ideas of young studying people. Student events have always happened during the history of education. However, it has an important place in the history of the emergence of democracy in the Republic of Turkey disrupt the September 12, 1980 to March 12, 1971 Memorandum of events that occur before the military coup cadetbarracks. The demonstrations that started with the boycott of the courses at universi-ties before the 12 March Memorandum and the September 12 Military Coup, and the ideological separation between the students turned into acts of violence, as well as acts of armed and bomb, caused anarchy and terrorism to increase in the country. In addition, the social turmoil triggered by the political and economic crises caused the formation of sectarian conflicts and actions that amounted to massacre, with the effect of dark power centers inside and outside. When you look at the historical process, the Memorandum of March 12, 1971 and the Military Coup of 12 September 1980, which followed a similar course, show that we can not learn from the events we have experienced as a so-ciety, but instead of meeting our common benefit, were sort to violence by alie-nating the other person in order to accept our own right. Our aim in this study, the Great Leader Mustafa Kemal Ataturk's hope that the state and in order to provide for the use of the country's future development and to entrust they synergy to create more awareness. The study consists of three parts. In the first chapter, with the introduction part, conceptual definitions and student events in the Ottoman Period are menti-oned. In the second part, as students move occurred after the proclamation of the Republic in Turkey as multi-party life transition and Turkey right-left's deve-lopment process ideology in this period, which is effective left-right ideological groups and structures explained. In the third part, the student movements that took place before the military coup of May 27, 1960, the memorandum of March 12, 1971 and the student incidents before the military coup of September 12, 1980 are discussed historically. In the conclusion part, the subject examined in detail in the text was evaluated in general terms.