Bilim ve sanat merkezlerine devam eden 7-11 yaş üstün yetenekli çocuklara verilecek sanat eğitiminin niteliği
Science and art centers of gifted children age 7-11 in progress training will be given quality of art education
- Tez No: 356788
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, Bilim ve Sanat Merkezleri'ne devam eden 7-11 yaş grubu üstün yetenekli çocuklara verilecek sanat eğitimi bağlamında öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin konu ile ilgili görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada literatür tarama yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Samsun, Ordu ve İstanbul(Beşiktaş) illerindeki 7-11 yaş grubu üstün yetenekli olarak belirlenen BİLSEM öğrencilerinin aldıkları sanat eğitimine olan yaklaşımlarını saptamak, Samsun, Ordu ve İstanbul(Beşiktaş) illeri BİLSEM'inde çocukları bulunan velilerin merkezler hakkındaki memnuniyetlerini saptamak ve ülke genelindeki BİLSEM'lerde görev yapan resim-iş eğitimi öğretmenlerinin sanat eğitimine olan yaklaşımlarını saptamak amacıyla 201 öğrenci, 134 veli ve diğer illerdeki BİLSEM'lerde görev yapan 16 öğretmene 2011-2012 Eğitim-Öğretim yılında anket ve kişisel bilgi formu uygulaması yapılmıştır.Yapılan analiz sonuçlarında, Bilim ve Sanat Merkezlerinde uygulanan üstün yetenekliler eğitim programlarına yönelik öğretmen görüşlerinin genel olarak olumlu yönde olduğu ortaya çıkmıştır. Öğretmenlerin, Bilim ve Sanat Merkezlerinde uygulanan üstün yetenekliler eğitim programlarına yönelik görüşlere genel olarak katıldıkları belirlenmiştir. Plastik sanatlara olan hâkimiyetleri, öğrencilerin yeni fikirler üretmelerine yardımcı olmaları, uygulamalarda öğrencilere farklı teknikler ve değişik malzemeler kullandırmaları, sanatsal çalışmalarda mutlaka teknolojiden faydalanmaları bu merkezdeki öğretmenlerin temel özelliklerinden olduğu gözlemlenmiştir.Bilim ve Sanat Merkezi öğrenci anket sonuçlarına göre; öğrencilerin büyük bir çoğunluğu burada aldıkları eğitimin günlük yaşamda kendilerine oldukça kolaylık sağlayacağını düşünmektedir. Merkezde verilen bilgiler, buradaki üstün zekâlı öğrencilerin seviyesinde ve onların ilgisini çekebilecekleri düzeydedir. Ancak bazı BİLSEM'lerde öğrencilerin başarı fırsatlarının düşük olmasının ders kitaplarının işlenen konuya çok fazla uygun olmamasına, hatta ders kitaplarının olmamasına bağlı olabileceğini anket sonuçlarımıza göre söyleyebiliriz.BİLSEM veli anket sonuçlarına göre; merkezin öğrenci velileriyle iletişim içerisinde olması, toplantı ya da duyurularla ihtiyaçlara verilecek cevapların düzenlenmesini sağlamaktadır. BİLSEM'de yeteri kadar personel olması ve öğrencilerin öğretmenlerinden aldıkları eğitimi günlük yaşamda kullanabilmeleri velileri çocuklarının gelecekleri açısından kaygılanmalarını azaltmaktadır. Ancak merkezin birçok olumlu yönüne karşılık velileri temsil eden veli temsilcilerinin öğrenci velilerini yeteri kadar iyi temsil edemediği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the views of teachers, parents and students about the art education given to gifted and talented children between the ages of 7-11 who attend Science and Art Centres.This study uses literature review method. The data has been collected from 201 students, 134 parents and 16 teachers working at BILSEM in other cities during the academic year 2011-2012 by means of a questionnaire and personal information form in order to determine the attitudes of 7-11 age group gifted BILSEM students in Samsun, Orduand İstanbul(Beşiktaş) towards the education they receive, to assess the contentment level of the parents who have children at Samsun, Ordu and İstanbul(Beşiktaş) BILSEM regarding these centres and to determine the attitudes of the art teachers working at BILSEMs country-wide towards art education.The results of the analysis showed that the teachers? views on the education programs implemented for gifted children in Science and Art Centres were positive in general. It was determined that the teachers agreed in general with the views regarding the education programs implemented for gifted children in Science and Art Centres. These teachers had characteristics such asmastery in plastic arts, helping students in generating new ideas and making the students use different techniques and materials in applications and making use of technology in artistic works.The results of the students? questionnaires showed that the majority of the students thought the education they received would help them very much in their daily life. The level of education at the centre is suitable for the gifted students and it is interesting for the students. However, according to the results of the questionnaire, it can be said that the low chance of success for the students in some BILSEMs can be because the course books are not very suitable for the subjects studied or it can even be because the students have no course books.The results of the parent? questionnaires showed that the fact that the centre is in communication with the parents makes it possible for the needs to be answered through meetings and announcements. The fact that there is enough personnel in BILSEM and that the students can use the education they receive in their daily lives decreases the parents? anxieties about their children?s futures. However, despite many positive aspects of the centre, it is thought that the parents? representatives cannot represent the parents good enough.