Fotoğrafın resim sanatı üzerindeki etkisi ve görsel sanatlar eğitiminde kompozisyon kurmadaki yeri ve önemi
The effect of photography on pictorial art and the importance of creating photo composition in education of visual arts
- Tez No: 356791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENAN ÇOKOKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezimin konusu ? Fotoğrafın Resim Sanatı Üzerindeki Etkisi Ve Görsel Sanatlar Eğitiminde Kompozisyon Kurmadaki Yeri Ve Önemi.?dir.Bu tezim de öncelikle fotoğraf tarihinin ilk altmış-yetmiş yılını kapsayan ?erken fotoğrafçılık? dönemi(1839?1899) tarihler arası geçirmiş olduğu gelişmeler. Tezimin 2. Bölümünde yer almaktadır. Bu dönem, fotoğraf tekniğinde hızlı ve olumlu değişimlerin yaşandığı özel bir dönemdir.Karanlık Kutu (Camera Obscura) ve Camera Obscura yardımıyla alınan ilk görüntüler. Camera Obscura dan yararlanan sanatçılar ve Camera Obscura yardımıyla İlk gerçek fotoğrafik görüntülerin alınmasıyla ilgili geçirmiş olduğu kimyasal değişim(evrim) sürecinin yanısıra aygıtla ve konuyla ilgilenen bilim adamları ve sanatçılar dan bahsedilmiştir.3. Bölüm Osmanlı da Yenileşme hareketi içerisinde ilk fotoğrafın Girişi anlatılmıştır. İlk gezgin fotoğrafçılar, daha sonra yerleşik fotoğrafçılar eliyle, yapılan çalışmaların Osmanlı fotoğraf tarihi içindeki yeri ve önemi üzerinde durulmuştur. O dönemde Fotoğraf Resim ilişkisi anlatılmıştır. Cumhuriyet dönemi Türkiye sinde Fotoğraf ve fotoğraf sanatçıları 1960 -70?80 yılı dönemlerine ait fotoğraf anlayışı bazı fotoğraf sanatçı isimleri adı altında anlatılmıştır4.. Bölümde Fotoğraf ve Sanat İlişkisi, Fotoğraf ve Resim ilişkisinden bahsedilmiştir. Modern Sanat Akımları içerisinde yer alan bazı sanatçıların resimleri üzerinde fotoğrafla ilişkileri karşılaştırmalı olarak durulmuştur. Fotoğraf kompozisyon tekniklerinin Görsel Sanatlar kompozisyon teknikleri ile birebir benzeşim içinde oldukları yerler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject The effect of the photography on the pictorial art and the importance of creating photo composition in education of visual arts.The photography and in the early photography period (1839-1899) which covers the first sixty years of the photographic history. This period is very important because of advancement in photograph dicipline and in photography techniques.The thesis makes research on primarily, how traveler photographers and secondly how settled photographers render in visual images of work of artThe first images are taken by the help of camera obscura.It is mentioned about the scientists and the artists interested in the issue and the device as well as the artists benefiting from the camera obscura and the chemical mutation process of the first real photographic images taken by the help of the camera obscura.III. Part It is described the arrival of the first photograph in the reformation movement in the ottoman .It is focused on the role and importance of the works of art made by firstly traveller photographers and then the settled photographers in the history of ottoman photograph.The relation of the photograph and picture is described in that period.The photograph and the photograph artists in the republican perod in turkey and the understanding of the photography for the periods 1960-70-80 are described under the names of some photographic artists.IV. Part.The relation of the photograph and art and photograph and picture are mentioned.It is comparatively emphasized on the relation of the paintings of some artists in the modern art movement with photograph.It is also focused on the parts that photograph composition techniques and visual art techniques have exact similarities.