Süruri'nin Kitabü'l-'Acaibü'l-Garaib'i üzerine göstergebilimsel bir inceleme
A semi̇oti̇c analysis on Süruri̇'s Ki̇tabü'l-'Acai̇bü'l-Garai̇b
  1. Tez No: 356835
  2. Yazar: BETÜL BÜLBÜL OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İLKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 516
Özet
Bu çalışmada 16. yüzyıla ait bir eser olan Kitabü'l-'acaibüél-garaib ele alınmaktadır. Söz konusu eser dönemin önemli şairlerinden Sürurì tarafından, Şehzade Mustafa'nın isteği ile Arapça aslından tercüme edilmiştir. Bu eserin daha önce çeviri yazısı yapılmadığından, ilk olarak eserin çevri yazısı yapılmıştır. İkinci olarak ise, ortaya konan eser dilbilimi açısından ele alınmıştır. Bu noktada, inceleme yöntemi olarak göstergebilim seçilmiştir. Göstergebilim yöntemi ile incelenecek konu başlıkları temel dil birimleri olan fonetik, morfolojik ve sentaktik ve cümle üstü birimlerinden seçilmiştir. Fonetik açıdan metin ortografisi, morfolojik ve sentaktik öğe bakımından birleşik fiiller ve cümle üstü birim olarak metin-dil-minyatür ilişkisi F. De. Saussure ve C.S Peirce'ün gösterge kuramları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a sixteenth-century work,“ KitÀbüél-èacÀibüél-àarÀib ”has been evaluated. This book was translated from Arabic by Sürurì, an important poet of his time, at Şehzade (Prince) Mustafa's request. Since a translation study has not been made on“ Kitabü'l-'acaibü'l-garaib ”the inscription of the translation has been made initially. Secondly, the book has been examined from a linguistic perspective. At this point, semiotics has been used as a method. The titles to be analysed via semiotics have been chosen from the basic lingual elements such as phonetic, morphological, syntactical and superior clausal elements. The following topics, have been analysed in this work: the orthography of the text from the aspect of phonetics, the combined verbs from the aspect of the morphological and syntactical units, and the relationship between text-language-miniature as a superior clausal element from the semiotic theories of F.De. Saussure and C.S. Peirce.