Terörizm kavramı ve gelir kaynakları üzerine teorik bir inceleme
A theoric research on the concept of terrorism and sources of financement
- Tez No: 356890
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TUTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı terör ve terörizm kavramını ortaya koyarak; terör örgütlerinin gelir kaynaklarının neler olduğu ve hangi yöntemleri kullandığı ve finansman ile mücadele boyutunu yürüten uluslararası kuruluşların neler olduğunu ortaya koymak için hazırlanmıştır. Günümüzde terör örgütlerinin finansmanı ile mücadelede dünya genelinde hukuksal çalışmalar yapılmakta olduğu adli birimler tarafından ve ülkeler nezdinde ortak bir mücadele süreci oluşturulmak istendiği çalışmada vurgulanmıştır. Bu tez çalışması ile konunun önemi ortaya konmuş olup çalışma için geniş literatür taraması yapılmış ve kamu kuruluşları tarafından yayınlanan rapor ve belgeler araştırmanın tekniği olmuştur. Bu çalışmanın birinci bölümünde terör ve terörizm kavramı kavramsal boyut çerçevesinde ele alınmış, uluslararası alanda yapılan tanımlar incelenerek tanım çeşitliliğine ve devletler arasında ortak bir tanımda birleşilemediğine vurgu yapılmış ayrıca terörizm kavramının bakış açısına göre neden farklılık arz ettiğine cevap bulunulmaya çalışılarak terör ve terörizm kavramı arasındaki fark ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise, terör eylemlerinde ulaşılmak istenen amaç ve terörün oluşmasındaki etkenler ve terörizmin unsurları incelenmiş, eylemlerine ve amaçlarına göre terör faaliyetleri terör çeşitleri konu başlığı altında incelenirken konunun özüne ve amacına uygun başlıklar verilmiştir. Çalışmanın önemli kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise; terörün gelir kaynakları incelenirken terör örgütlerinin finansman ihtiyacını nasıl karşıladığı, uyguladıkları taktik ve tekniklerin neler olduğu ve bu kapsamdaki yasal düzenlemeler ve kuruluşların ne olduğu soruları çerçevesinde konu incelenmiştir. Gelir kaynakları konusunda literatür taramasında, terör örgütlerinin gelir kaynaklarını elde ederken hepsinin taktik ve tekniğinin birbirine benzer olduğu görülmüş olup bu durumun çalışmada konu bütünlüğünün sağlanması ve aynı zamanda analiz, yorumlama, genelleme yapılabilmesi açısından faydalı olmuştur. Devletlerin terörün gelir kaynakları ile mücadele sürecindeki kullandığı yasal düzenlemeler ve bu kapsamda mücadele eden kuruluşlar çalışmanın özünün dışına çıkmayarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda terörün gelir kaynakları ile mücadelede başarının ve etkinliğinin artırılabilmesi için dünya üzerindeki tüm terör örgütlerinin devletler nezdinde terör örgütü olarak sayılması ve devletlerin uluslararası alanda yardım ve ortak hareket tarzı içerisine girmesi ve terörün finansmanı ile mücadelede yasal boyutun tüm ülkeler nezdinde kabul edilerek eksiksiz uygulanması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the resources of the terrorist organizations, the used methods and the international foundations which finance the terrorist organizations by stating terror and terrorism concepts. It is emphasized in the study that at the present time worldwide legal studies were performed in the fight against the financing of terrorist organizations and that the intention to create a common struggle process by juridical units and by countries. With this thesis the importance of this issue has been shown, extensive literature search has been made for this study and research reports and documents which are published by government agencies have established the technique of the research. While the study is creating,a broad scanning of literature and reports and documents which is broadcasted by state institutions and organizations have been tecnique of research. The conceptual mean of terror and terrorism are tackled at this section one of the study. It is emphasized that definitions which are made in the international arena are analyzed in this respect, the variety of definition cause disagree among interstate about this subject. Also,the difference of between terror and terrorism is exposed by trying to find response why the concept of terrorism tenders differentness in accordance with perspective about the concept of terrorism. As for the sceond part of the study,the aim which is wanted to be reached in the terrorist action and factors which come in to existence and elements of terrorism are analysed. In this study, it is given the heart of the matter and relevant titles according to action and aim of the terrorism while the movement of terror andtypes of the terror are researching under the title of this subject. Composing a significant portion of the study, while the sources of income of terror are researching how the terror organization supply the needs, what the terror organization apply tactics and techniques and what the legal regulations and foundation are about this range with these kinds of questions,the subject is analysed. During the scanning of literature about sources of incomes,it is recognized same tactics used by all of them while the source of incomes of terror organizations are gaining them.Thanks to this situation,it is helpful about feasibility of analysis,rendition,generalization and at the same time about ensuring the integrity of subject in this study. It is analysed legal regulations which are used by the governments during the process of struggle with the source of income of terror and about this range ,the foundations which content with the terror are analyzed by not straying from the point of the study. As a result of this study, to be increased success and dynamise with struggling the source of incomes of terror,all terror organizations on the world are accepted as terror organization and the governments should be agree about help of the international arena and they should work in coorperation.It is made out that,the procedure of legal dimension should be applied perfectly about struggling the finance of terror organizations by accepting all of the countries.