Turizmde destinasyon markalaşması: Şanlıurfa üzerine bir uygulama
Destination branding i̇n tourism: An application of Şanlıurfa city
- Tez No: 356893
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOKSARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Peygamberler diyarı olarak adlandırılan Şanlıurfa, binlerce yıllık tarihi süresince daima tarih hazinesiyle dolu bir ilimiz olmuştur. Son yıllarda Göbeklitepe kazılarında ortaya çıkan ve bünyesinde barındırdığı mevcut eserleriyle, kendinden sıkça söz ettirmiş ve bütün dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu vesileyle dünya genelinde yapılan tanıtım ve pazarlama uygulamaları, Şanlıurfa'nın yerli ve yabancı turistlerce daha çok tanınan bir destinasyon haline gelmesine yardımcı olmuştur. Bu yoğunlukta bir dini- tarihi mirasa sahip şehrin olmadığını ya da çok sınırlı sayıda olduğu bilinmektedir. Şanlıurfa, yürütülen altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla, güçlü bir destinasyon markası olabilme yolunda büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Bu sebeplerden dolayı, Şanlıurfa'yı ziyaret eden turistlerin, bugüne kadar yapılan çalışmalar sonucunda, Şanlıurfa'yı destinasyon markası olarak algılama düzeylerinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacıdır. Bunun sonucunda, Şanlıurfa'yı ziyaret eden ve tesadüfî örnekleme yöntemi ile seçilen, 300 yerli turist üzerinde anket uygulaması yapılmış, turistlerin Şanlıurfa hakkındaki görüşleri öğrenilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The land of prophets, Şanlıurfa, has always been a city that is full of historical treasure during millennial historical process. In recent years, it makes a name for itself and it can attract the whole attention of the world with existing works which are incorporated in it and revealed in the excavations of Göbeklitepe. Hereby the practices of global promotion and marketing help Şanlıurfa to be a well known destination by the local and foreign tourists. It is known that there are not such a city that has an intense religious historical heritage or there are but in a limited number. Şanlıurfa makes a huge progress to be a powerful destination mark with the conducted infrastructure and superstructure works. Therefore, the primary aim of this study is analyzing the degree of the perception of visitors of Şanlıurfa as a destination mark, which is the result of studies made so far. As a result, a survey application was made over the 300 local tourists who visited Şanlıurfa and chosen by random sampling method. It was attempted to learn their opinions about Şanlıurfa.