Route optimization of atm delivery vehicles
Atm sevkiyat araçlarının rota optimizasyonu
- Tez No: 356933
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı bazı kısıtlar altında ATM'lere para taşıyan araçların rotalarını optimize etmektir. Problem NP-hard olduğundan polinom zamanda optimize etmek güçtür ve sezgisel algoritmalar yardımıyla optimuma yakın sonuçlar bulunabilmektedir. Geliştirilen methodoloji, Savings ve Sweep sezgisel algoritmaları bazlı yeni sezgisel algoritmalar bulmayı kapsamaktadır. Bu algoritmaların bazı genel özelliklerini değiştirerek, birleştirerek ve klasik Savings algoritmasına bazı faktörler ekleyerek iki yeni sezgisel önerilmektedir. Daha sonra bu ilk algoritma 2-opt tabanlı algoritmalarla geliştirilmektedir. 2-opt algoritmasının iki yeni türevi kullanılmakta ve birbirleriyle kıyaslanmaktadır. Daha sonra, Switch bazlı bir algoritma geliştirilerek ATM?lerin önerilen çizelgeden bir gün önce ziyaret edilme durumundaki toplam maliyet çalışılmıştır. Toplam maliyeti düşürmesi durumunda bazı ATM?lerin bir gün önce ziyaret etmesi değerlendirilmiştir. Modeller hem ?www.branchandcut.org? web sitesinden edinilen data hem de bir ticari banka tarafından sağlanan data ile test edilmekte ve sonuçlar raporlanmaktadır. Ticari banka tarafından sağlanan veriler gizlilik prensibinden ötürü değiştirilmiştir. Özel bir problem kümesi için en uygun algoritmayı bulma amacıyla trend analizi uygulanmaktadır. Algoritmalar SQL'de kodlanmakta ve Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU 2.40GHz bilgissayarda çalıştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is optimizing routes of ATM delivery vehicles under some constraints. Since the problem is NP-hard, it is not possible to solve it in polynomial time and near optimum solutions through heuristic algorithms are found. The methodology developed involves construction of new heuristics based on the Savings and the Sweep Algorithms. Two new heuristics both manipulating and combining some general properties of these two algorithms and adding some new factors to the classical Savings algorithm are suggested. Then, initial tours such obtained are improved using 2-opt based algorithms. Two different versions of 2-opt algorithm are used and compared to each other. Then, a Switch based heuristic is developed and total cost of visiting an ATM one day before the suggested schedule is studied. In case it decreases total cost some ATMs are considered to be visited one day earlier. Instances are tested and results are reported for both the sample data retrieved from ?www.branchandcut.org? and provided by a commercial bank (data provided by the bank is manipulated due to confidentiality issues). Trend analysis is tried to find the most suitable resulting algorithm for a spesific problem set. Algorithms are coded in SQL and executed on Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU 2.40GHz computer.