Scheduling transit vessels in the Istanbul Strait
İstanbul Boğazı'nda uğraksız gemi geçişi çizelgelemesi
- Tez No: 356934
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İstanbul Boğazı coğrafi özellikleri ve konumu sebebiyle dünyadaki en önemli ve en kritik su yollarından biridir. Coğrafi özellikler, meteorolojik koşullar, yerel deniz trafiği, deniz trafiği yoğunluğu ve taşınan yük özellikleri sebebleriyle her geçen gün İstanbul Boğazı'nda uğraksız gemi geçişi zorlaşmaktadır. Güvenli gemi geçişi için Kıyı Emniyet Müdürlüğü tarafından, gemi tipi ve meteorolojik koşullara göre değişen, bir takım kurallar uygulanmaktadır. Çalışmamızın amacı, gece ve gündüz uğraksız geçiş için İstanbul Boğazı'na gelen ve bekleyen gemilerin Boğaz'a girişlerini, Boğaz'daki deniz trafiği yoğunluğunu çok arttırmadan, gemi özellikleri, en kısa takip mesafesi ve trafik akış yönü gibi deniz trafik kurallarını dikkate alarak, adil bir trafik akışı çerçevesinde, gemilerin bekleme zamanlarını en aza indirecek şekilde çizelgelemeye yönelik bir en iyileme modeli geliştirmek ve uygulamaktır. En önemli deniz trafiği kurallarından biri gemi tiplerine göre değişen iki gemi arasındaki minimum takip mesafesidir. Minimum takip mesafesi hava koşulları ya da trafik yoğunluğuna göre yetkililerce bir miktar değiştirilebilmektedir. Diğer önemli deniz trafiği politikaları ise, uğraksız gemi geçişleri için tek yönlü trafik akışı ve bazı tip gemilerin gece veya gündüz geçişine izin verilmemesidir. Ancak trafik yoğunluğu veya hava koşullarından kaynaklanan istisnai durumlarda, bazı tip gemiler için çift yönlü trafik akışına izin verilebilmektedir. Bu çalışmada, yukarıda tariflenen çizelgeleme problemi için bir karışık tam sayı programlama modeli geliştirilmiş ve çözülmüştür. Mevcut durumun yanı sıra, minimum takip mesafesi, uygun pilot sayısı ve gemilerin Istanbul Boğazı'na geliş biçimleri parametreler değiştirilerek farklı senaryo geliştirilmiş ve performans ölçütlerine etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical features and unique location, the Istanbul Strait is one of the most significant and critical waterways in the world. Geographical features, meteorological conditions, local maritime traffic, the density of maritime traffic and cargo characteristics make transit vessel navigation difficult in the Istanbul Strait in each passing day. For safe vessel navigation, the Istanbul Strait Vessel Traffic Control Authority (VTCA) has defined some rules and regulations, which can change according to vessel class and meteorological conditions. The objective of this study is to develop and implement an optimization model to schedule the entrances to the Istanbul Strait of the arrived (and waiting) transit vessels, while minimizing and balancing the waiting times of vessel classes against the vessel density and separation (between two consecutive transit vessels) and traffic flow direction requirements in the Istanbul Strait. One of the most significant policies of the VTCA is the minimum pursuit distance between vessels, which differs from one vessel type to another. Minimum pursuit distance rule can be changed by the VTCA based on meteorological conditions or maritime traffic density. Other significant policies of the VTCA are unidirectional traffic flow for transit vessels and not giving permission to some vessel classes to enter the Strait in day time or night time. However, passing through the Strait in bidirectional flow in favorable meteorological conditions is admitted for some vessels. In this study, a mixed integer zero-one formulation is developed and solved for the above defined scheduling problem. In addition to the current situation, parameters such as minimum pursuit distances, number of available pilots and arrival pattern of vessels in the Istanbul Strait are changed for scenario analysis and the effect of change in parameters on performance measures are investigated.