Dynamic properties of soft magnetic materials in the shape of thin films and ribbons
İnce film ve şerit formundaki soft ferromanyetik malzemelerin dinamik özellikleri
- Tez No: 356962
- Danışmanlar: PROF. DR. YANİ SKARLATOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yirmi yılda, dev manyeto-empedans (GMI) etkisi temelde hassas manyetik alan sensörlerindeki uygulamaları sebebiyle incelendi. Ne var ki, manyeto-empedans etkisi sadece potansiyel uygulamaları açısından değil ferromanyetik malzemelerin manyetik özelliklerinin incelenmesi açısından da önemlidir. Özellikle GHz seviyesindeki frekanslarda GMI, ferromanyetik rezonansla (FMR) yakından ilintilidir. Bu çalışmada, GMI sinyalinden FMR sinyalinin elde edilmesi üzerine yeni metodlar öne sürüldü ki bu metodlar sayesinde ferromanyetik rezonans pikleri, doyum manyetizasyonu, Gilbert söndürme parametresi gibi değerler gözlemlenebiliyor. Yüksek frekans karakterizasyonu için son model bir“network analyzer”kullanıldı. Bunlara ek olarak, örneklerin farklı yönlerdeki manyetik alanlara verdikleri tepkiler açısal deneylerde incelendi ki bu deneylerde örnekle manyetik alan vektörü arasındaki açı kademeli olarak değiştirildi.“Melt spinning”metoduyla üretilmiş, çeşitli kimyevi kompozisyonlara sahip, üretim sonrası muhtelif muamelelere tabi tutulmuş örnekler incelendi ve neticeler muhakeme edildi. İncelenen örnekler: Farklı sıcaklıklarda tavlanmış Standard FINEMET alaşım şeritleri, New FINEMET alaşım şeritleri ve farklı büyüklükteki elektrik akımları ile tavlanmış diğer şeritler. Farklı koşullarda, farklı metodlarla tavlanan şeritlerin FMR sinyallerini karşılaştırarak, tavlama işlemlerinin malzemelerin manyeto empedans tepkisi üzerindeki etkisi hakkında genel bir fikir edinildi.
Özet (Çeviri)
For the last two decades, the giant magneto impedance (GMI) effect has been studied mainly because of its potential use in high sensitivity magnetic field sensors. Nonetheless, magneto impedance response is not only important due to its applications but also its use in the investigation of magnetic properties of ferromagnetic materials. Especially at higher frequencies, order of GHz, GMI is closely related to the ferromagnetic resonance (FMR) effect. In this work, new experimental methods are introduced for the proper extraction of the FMR response from the GMI response which enables us to observe ferromagnetic resonance peaks, calculate the saturation magnetization, Gilbert damping parameter etc. For high frequency characterization, a state of art vector network analyzer is used. Moreover, sample's response to external magnetic fields in different directions were analyzed by angle dependent magneto impedance measurements in which the angle between the external field and the sample axis varied. Magneto impedance of melt spun ribbons with various chemical compositions and different post manufacturing processes are measured and interpreted. Investigated samples include Standard FINEMET alloy ribbons which were annealed at various temperatures, New FINEMET alloy ribbons and other ribbons which were annealed with various magnitudes of current. By comparing the FMR response of ribbons annealed with various methods and conditions, we had a general idea about the effects of annealing on ferromagnetic materials' magneto impedance response.