Synthesis of a novel formaldehyde-free crosslinker for waterborne binder dispersions in textile industry
Tekstil endüstrisindeki su bazlı bağlayıcı dispersiyonları için formaldehit salınımı yapmayan yeni bir çapraz bağlayıcının sentezi
  1. Tez No: 356965
  2. Yazar: GÖKÇE DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bağlayıcılar dokumalı ve dokumasız kumaş üretiminde bütünlük, dayanıklılık ve sağlamlık vermek için kullanılan emülsiyon polimerleridir. Ancak, yapılarında reaktif fonksiyonel monomerler bulundurmayan bağlayıcılar bu özellikleri sağlamada yeteri kadar etkili değillerdir. Bağlayıcı sistemlere kendi kendine çapraz bağlanabilen monomerlerin katılması, dokumalı ve dokumasız kumaş ürünlerinin özelliklerini geliştirmede kullanılan yaygın bir yöntemdir. Tekstil endüstrisi, kürlenme ile çapraz bağlanması için fonksiyonel grup olarak n-metilolakrilamit (NMA) gibi monomerler kullanmaktadır. Fakat bu çapraz bağlanma mekanizmasının bir yan ürünü vardır. NMA çapraz bağlanması için ısıtıldığında formaldehit oluşturmaktadır. Formaldehit, bağlayıcıların kullanıldığı ürünlerde kalır ya da çevreye salınır. Birleşik Devletler Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından yayınlanan 12. Kanserojen Maddeler Raporu'na göre, formaldehit, insanlarda kansere neden olduğu bilinen olarak listelenen bir maddedir. Toksisitesinden dolayı, formaldehit salınımının azaltılması ya da yok edilmesi tekstil endüstrisinde gelişimin odak noktalarından biridir. Bu çalışmada, su bazlı bağlayıcı dispersiyonları için formaldehit salınımı yapmayan yeni bir çapraz bağlayıcı monomer sentezlenmiştir ve performansı NMA ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Binders are emulsion polymers used in textile and nonwoven production to impart integrity, strength and durability. However, binders that do not have reactive functional monomers in their formulations are not efficient enough to provide these properties. Addition of self-crosslinking monomers to the binder system is a common method to improve the properties of textile and nonwoven products. Textile industry has used monomers such as n-methylolacrylamide (NMA) as functional group to crosslink upon curing. But, this crosslinking mechanism has a by-product. NMA generates formaldehyde when it is heated to crosslink. Formaldehyde remains in the products in which binders are used or is released into the environment. According to the 12th Report on Carcinogens published by the U.S. Department of Health and Human Services, formaldehyde is a substance listed in the category of known to be a human carcinogen. Because of its toxicity, reduction or elimination of formaldehyde emission is one of the focal points of development in textile industry. In this study, a novel formaldehyde-free crosslinking monomer was synthesized for waterborne binder dispersions and its performance was evaluated in comparison with NMA.