Sythesis of anti-angiogenic drug conjugates against breast cancer
Meme kanserine karşı anti-anjiyojenik ilaç konjugatlarının sentezlenmesi
  1. Tez No: 356966
  2. Yazar: SEDEF GÜNDAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yeni kan damarı oluşumu olan anjiyojenezin, meme kanserinde hem lokal tümör büyümesinde hem de metastazda birincil rolü vardır. Anti-anjiyojenez tedavisiyle her iki süreçte de hastanın yararına etkide bulunulabilir. Klasik kemoterapi ajanlarından farklı olarak anti-anjiyojenez ajanlarının yeni oluşan ve organize olmayan tümör etrafındaki kan damarlarına karşı seçiciliği toksisitenin azaltılması için ilgi çekici bir araçtır. Polimer-ilaç konjugatları tümör hedeflemek,, ilaç toksisitesini azaltmak veya ilaç direnç mekanizmalarını aşmak için tasarlanabilir. Bir ilacın sudaki çözünürlüğü, suda çözünebilen bir polimer konjugasyonuyla önemli ölçüde geliştirilebilir. İlacın vücutta dağılım hızı ve süresi istenilen teröpatik olarak etkili konsantrasyonu elde etmek için özel olarak tasarlanabilir. Dahası bu makromoleküllerin sadece tümörlü dokularda birikimi ?gelişmiş geçirgenlik ve alıkonma etkisi? metodu ile sağlanabilir. Bu tezde, serbest radikal polimerizasyon yöntemiyle sentezlenmiş yan zincirleri ilaç etken maddesi içeren polietilen glikol metakrilat bazlı yeni kopolimerlerin hazırlanması, analitik karakterizasyonu ve hazırlanan konjugatların in vitro olarak insan umbilikal ven endotel hücreleri (HUVEC) üzerine olan etkisinin incelenmesi açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis, formation of new blood vessel, has a primary role in both local tumor growth and distant metastasis in breast cancer. By an anti-angiogenic therapy for breast cancer, this process can be inhibited. Different from conventional chemotherapy agents, selectivity of anti-angiogenic agents toward newly formed and disorganized blood vessels around the tumor is an attractive tool for reduced toxicity. Polymer-drug conjugates are designed to achieve improved drug targeting to the tumor, to reduce drug toxicity and to overcome the mechanisms of drug resistance. Aqueous solubility of a drug can be dramatically improved by conjugation to a water soluble polymer. The rate and duration of drug delivery can be custom designed to achieve the desired therapeutically effective concentration. Moreover, accumulation of these macromolecules only in the tumor tissue can be accomplished by ?enhanced permeability and retention effect?. In this thesis, we disclose the synthesis of novel poly(ethylene glycol) methacrylate based copolymers containing drug units as side chains by free radical polymerization, analytical characterization and examination the effect of the prepared conjugates on human umbilical vein endothelial cells (HUVECs) in vitro.