Formaldehyde-free crosslinker synthesis in waterborne binder dispersions for textile industry
Tekstil endüstrisindeki su bazlı bağlayıcı dispersiyonları için formaldehit salımı yapmayan yeni bir çapraz bağlayıcının sentezi
  1. Tez No: 433993
  2. Yazar: SEDA ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tekstil sektöründe yaygın bir şekilde kullanılan bağlayıcılar, kullanıldıkları dokumalı ve dokumasız kumaşlara sağlamlık, dayanıklılık ve bütünlük veren emülsiyon polimerleridir. Ancak, bu tür özellikleri sağlamak için kullanılan bağlayıcılar yapılarında reaktif fonksiyonel monomerler içermediğinde yeteri kadar verimli çalışmazlar.Kendi kendine çapraz bağlanma özelliği olan monomerler kullanmak, bağlayıcı sistemlerin daha iyi çalışmasını sağlamak ve dokumalı ve dokumasız kumaşların son ürün kalitesini arttırmak için kullanılan yöntemlerden biridir. Günümüzde yaygın olarak yüksek sıcaklıklarda reaksiyona giren çapraz bağlayıcılar kullanılmaktadır ve bunlardan biri de n-metilolakrilamittir(NMA). Bunlar tekstil üzerinde film oluştururken polimerin hem kendi kendine hem de tekstile daha iyi bağlanmasını sağlarlar. Bu sayede tekstilin elastikiyeti düşmeden su ve farklı kimyasallara dayanımı artar.Ancak NMA çapraz bağlanma işleminin gerçekleştiği kürlenme aşamasında yan ürün olarak formaldehit açığa çıkarmaktadır. NMA çapraz bağlayıcı monomeri içeren bağlayıcıların kullanıldığı ürünlerde kürlenme sırasında ortaya çıkan formaldehit ya üründe kalır ya da çevreye salınır. Formaldehit toksik etkisi bulunan ve kanserojen bir maddedir. Bu durum Birleşik Devletler Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı tarafından yayınlanmış olan 12. Kanserojen Maddeler raporunda“Formaldehit, insanlarda kansere neden olduğu bilinen bir maddedir”şeklinde belirtilmiştir. Formaldehitin insan sağlığına ve çevreye zararlarından dolayı tekstil sektöründe formaldehit salınımı ya da azaltılması önemli çalışmalardan biridir. Bu gelişmeler doğrultusunda bu çalışmada formaldehit salınımı yapmayan ve NMA kullanımına alternatif olabilecek yeni bir çapraz bağlayıcı monomeri üzerinde çalışılmıştır. Sentezlenen monomerin performansı NMA ile karşılaştırılıp sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In textile industry, the binders used are mostly water based acrylic dispersions. These binders provide strength, elastic recovery, soft hand, flexibility, color retention and also resistance to washing and aging to the textile and nonwoven. Nevertheless, binders having no reactive functional monomers are not very successful in imparting these properties. Self crosslinking monomers are used to improve the properties of textile and non woven end products. N-methylolacrylamide (NMA) is one of these monomers having functional groups for self-crosslinking. However, N-methylol acrylamide used in textile binders emit formaldehyde during crosslinking at high temperatures. This formaldehyde either remains in the end product or is liberated into the air. The U.S. Department of Health and Human Services published the 12th Report on Carcinogens and formaldehyde is listed in the category of known to be a human carcinogen. Researchers on textile sector are focud on the subject of formaldehyde emission due to the harmfull effects on both people and environment. In this study, a novel monomer that emmits no formaldehyde and have ability to self-crosslink was investigated for replacement of NMA and the performance results are compared with that of NMA.