Konya bölgesindeki linyitlerin yıkanabilirliği ve termal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of washability and thermal properties of lignites from Konya region
- Tez No: 356992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TEVFİK AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Konya yöresinde bulunan linyit kömür damarlarının yıkanabilme özellikleri belirlenmiştir ve elde edilen bu verilerle de kullanılabilecek yıkama yöntemleri araştırılmıştır. Bunun için 100'er kg'lık numuneler; Ermenek (Karaman), Bayavşar (Bayavşar-Konya) ve Ilgın (Konya)'dan temin edilmiştir ve öncelikle Selçuk Üniversitesi laboratuvarına getirilerek, çok büyük boyutlu taneler elde kırma yöntemiyle istenilen boyuta getirilmiştir. Daha sonra eleme yöntemiyle -10+6,4 cm, -6,4+3,2 cm, -3,2+1,6 cm, -1,6+0,8 cm, -0,8+0,4 cm, -0,4+0,2 cm tane boyutlarında fraksiyonlara ayrılmıştır. Kömür zenginleştirme öncesi ve sonrası farkı karşılaştırabilmek için, ayrılan tüm numunelerden kimyasal analiz için küçük birer numune alınıp öğütülerek kimyasal analize tabi tutulmuştur. Diğer yandan; fraksiyonlara ayrılmış bütün numunelere ağır ortam zenginleştirme yöntemi uygulanmıştır. Bu işlem sonrası neminden de arındırılmış olan kömürlere tekrar kimyasal analiz uygulanmış ve aradaki fark karşılaştırılmıştır. Ayrıca tüvenan kömür örneklerinin termogravimetrik analizleri de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; the coal washing characteristics of the lignite coal seams in Konya region was conditioned and employable coal washing methods was investigated through data which was obtained from the tests. About 100 kg of samples were obtained from Ermenek, Beyşehir- Bayavşar and Ilgın- Çavuşçugöl regions and these samples were brought to Selcuk Universty laboratory firstly and by breaking very large grains desired size has been obtained. Then, -10+6,4 cm, -6,4+3,2 cm, -3,2+1,6 cm, -1,6+0,8 cm, -0,8+0,4 cm and -0,4+0,2 cm grain size fractions were achieved. In order to compare the difference in the behavior of coal before and after beneficiation, small samples gained by milling were separated in order to use in chemical analyses. On the other hand, fractionated heavy media beneficiation method was applied to all samples. After this process also chemical analyses were applied to moisture-free coal and the difference was compared again. also thermo-gravimetric analyses of original coal samples were done.