Kitosanların metal adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigate the adsorption properties of metal by chitosan
- Tez No: 356993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, kitosanların sulu çözeltilerden Cu(II), Ni(II), Zn(II) ve Cd(II) metal iyonlarının uzaklaştırmasında adsorban olarak kullanılması amaçlanmıştır. Batch metoduna göre yapılacak bu çalışmada metal iyonlarının sulu çözeltilerden farklı deneysel koşullarda uzaklaştırılması araştırılacaktır. Kitosanlara ait adsorpsiyon kapasiteleri başlangıç metal iyonu konsantrasyonları, pH, zaman, sıcaklık ve adsorban dozunun adsorpsiyona etkileri araştırılacaktır. Cu(II), Ni(II), Zn(II) ve Cd(II) metal-sorpsiyon işlemlerinde denge sorpsiyon izoterm eğrileri Freundlich, Langmuir, Scatchard ve D-R sorpsiyon izotermleri kullanılarak çizilmiş ve bu izotermlerden adsorpsiyon parametreleri (k, n, Q0, b, Ks,Qs, Xm, K ve E) hesaplanmıştır. Bu izoterm verileri katı/sıvı oranı, temas süresi, pH ve sıcaklık gibi parametrelerin değiştirilmesi suretiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to utilize citosans as an adsorbent to remove Cu(II), Ni(II), Zn(II) and Cd(II) metal ions from its aqueous solutions. The metal ion adsorption capacities of chitosans were compared. Removal of metal ions from its aqueous solutions was investigated under different experimental conditions in a batch system. The effects of initial metal ion concentration, pH, adsorption time, temperature and adsorbent dosage on the metal ion adsorption capacity of chitosans were investigated. The isotherm curves of equilibrium sorption of Cu(II), Ni(II), Cd(II) and Cr(VI) metal-sorption process are drawn by using Freundlich, Langmuir, Scatchard and D-R sorption isotherms, and the adsorption parameters (k, n, Q0, b, Ks,Qs, Xm, K ve E) were calculated from the isotherms.